Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele

1 dakika okuma süresi

Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele

Daha İyi Yaşam olarak 25 Kasım "Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü" için yazı derledik..

İstatistiksel verilere göre her 3 kadından biri evinde karşı cinsinden şiddete maruz kalıyor. Kadına yönelik uygulanan şiddet tüm dünyada en yaygın olan insan hakları ihlalidir. Kadın hakları savunucuları 1960 yılından bu yana kadınlara destek vermektedir. Bu şiddetin kaynağı ise erkek egemenlinin toplumdan bir türlü silinememesi. Egemenliklerini kaybetme duygusu erkekleri şiddete yönlendiriyor.

Türkiye’de resmi rakamlara göre 2006 yılında 72 bin 643 kadın şiddet yaşadı. Erkekler tarafından şiddet gören kadının zararının yanında çocuklarda etkileniyor. Yaşam alanında şiddet gören çocuk kendine güvensiz, korku dolu ve özgüven eksikliğiyle imtihan oluyor.

Kadına yönelik şiddet biçimleri neler?

Fiziksel şiddet: Fiziki anlamda verilen her türlü eylem biçimidir. Tokat atma, vurma, ısırma gibi örnekleri en yaygın biçimidir.

Sözel şiddet: Karşısındaki kadını sözleriyle olabildiğince aşağılama, suçlama ve alay etme eylemidir.

Psikolojik şiddet: Her türlü güven kırma, korkutma, baskı uygulama gibi şiddet biçimidir. Kadını psikolojik olarak bitirme eylemidir. Bir nevi savunmasız bırakma.

Ekonomik şiddet: Kadının elinden ekonomik özgürlüğünün alınması. Eşine harçlık vermeme ya da sürekli paranın hesabını sorma eylemi.

Cinsel şiddet: En ağır şiddet biçimleri arasındadır. Kadını istemediği cinsel ilişkiye zorlama, istemediği yöntemler uygulatmada zorbalık ve taciz etme gibi anormal davranışlar biçimidir.

Flört şiddeti: Sürekli öfke patlamaları sergileyerek bağırma, suçlama ve hoşgörüsüzlük eylemi. Hataları hep kadında arama ve bunun acısını çıkarma eğilimi. Kadının yaşam biçimini sorgulama, kontrol altında tutma. Aşırı kıskançlık ve bunu normalmiş gibi savunma durumları.

Yukarıdaki belirttiğimiz durumları yaşıyorsanız işte yapmanız gerekenler:

-En yakın polis merkezine gidip yaşadıklarını anlatmalısınız.

-Eğer fiziki şiddet yaşadıysanız tutanak için ilk hastaneye gitmelisiniz.

-Polis tarafından yazılan tutanağı asla okumadan imzalamayın.

-Polis merkezi yerine dilekçeyle doğrudan Cumhuriyet Başsavcılığı'na başvurabilirsiniz.

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


  • emoji
  • 1
    emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
/mide-botoks-uygulamasi-op-dr-kemal-hunerli-roportaj-12708.html