Kabızlığın 6 Nedeni!

2 dakika okuma süresi

Kabızlığın 6 Nedeni!

Daha İyi Yaşam olarak sizlere kabızlığa neden olan etkenleri araştırdık ve yazdık. İşte kabızlığa yol açan en belirgin 6 neden..

Kabızlık geçici bir rahatsızlık olsa da bazı durumlarda kronik bir hal alabilir. Yani kabızlık uzun süre geçmediğinde ciddi bir rahatsızlığın habercisi olabiliyor. Kabızlık hem kişinin yaşam kalitesini bozuyor hem de ciddi rahatsızlıklara neden oluyor.

Kabızlık uzun süre geçmediğinde tedavi edilmezse ameliyatla bile sonuçlanabilir. Vücudunuzda kalıcı sıkıntılar yaratabilir. Bu nedenle kabızlığın altında yatan nedenler araştırılmalı ve bu doğrultuda çözüm yolları aranmalı.

Kabızlığın en belirgin özelliği posasız beslenme ve az su tüketimi.  Ancak sadece bu ikisi kabızlığın nedeni değildir.

İşte kabızlığın bilmediğiniz nedenleri:

Lifsiz tüketim

Tükettiğiniz gıdalardan yeteri kadar lif alınmazsa bağırsaklarınızda oluşan dışkı sert ve katı olacaktır. Bu da zamanla kabızlığa neden olur. Lifli gıdalar sindirim sistemi için son derece önemlidir. Eğer yeterli miktarda lifli gıdalar tüketilmezse düzenli sindirim sağlanmamış olur.

Yanlış uygulanan diyetler

Fit bir vücuda kavuşmak adına uygulanan diyetler kabızlığa neden olur. Yeterli miktarda alınamayan yağ, lif ve su sindirim sistemini düzensizleştiriyor ve kabızlığa neden oluyor. Uzmanlara göre diyetisyenlerin önerdiği diyet programları uygulanmalı.

Uzun süren hareketsizlikler

Kabızlığın en temel nedenlerinden biri de uzun süren hareketsizlik. Hareket edilmediğinde sindirim sistemi yavaşlar ve kabızlık sorunu baş gösterir. Kabızlık yaşamamak için gün içinde kısa yürüyüşler yapın.

Az su tüketimi

Yeterli miktarda su tüketmediğinizde bağırsaklarınız sağlıklı bir şekilde yediklerinizi sindiremediği için kabızlığa zemin hazırlar. Günlük su tüketiminiz belli bir limitin üzerinde olmalıdır.

Hamilelik

Kabızlığa neden olan etkenlerden biri de hamileliktir. Hamilelikle birlikte kandaki değişen hormonlar kabızlığa neden olur. Hamilelikte az lif ve su tüketimi, hareketsiz olma durumu kabızlığı tetikleyen diğer etkenlerdir.

Kullandığınız ilaçlar

Tedavi amaçlı kullandığınız bazı ilaçlar kabızlığa neden olabilir. Eğer kabızlığınızın nedeni kullandığınız ilaçlarsa bu ilaçlara takviye olarak ek ilaç kullanarak kabızlık oluşumunu engelleyebilirsiniz. Ancak doktor tavsiyesi haricinde asla kullanmamanızı öneririz.

Daha İyi Yaşam olarak sizlere kabızlığa neden olan bazı etkenlerden bahsettik. Sizce kabızlığa neden olan şeyler nelerdir?

Vajen Florasının Bozulma Nedenleri Nelerdir?

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


  • 1
    emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
/sivilcelerinizi-daha-da-cogaltacak-10-hatali-cilt-bakimi-12673.html