İsveçli Annenin Ders Veren Nasihati

2 dakika okuma süresi

İsveçli Annenin Ders Veren Nasihati

İçveçli bir annenin diğer velilere karşı yaptığı nasihat gerçekten takdire değer tarzdan. Okuyunca siz de hak vereceksiniz.

Anneler-babalar okulda çocuklarımız nasıl eğitiliyor ya da öğretmenleri karşı nasıl davranıyorlar? Zorluk çıkarıyorlar mı mesela? Anne-baba olarak hep çocuğunuzun gözünden mi değerlendiriyorsunuz okuldaki iletişimi? İşte tüm anne-babalara farklı bir bakış açısı getirecek aynı zamanda da çok büyük ders verecek nitelikteki gerçek bir olayı sizinle paylaşmak istiyoruz.

Genç anne Claudia Crowley Sörensson kızının okuluna gitti. Anne öyle bir manzarayla karşılaştı ki gözlerine inanamadı. Sınıfta ve okulun bahçesinde olsun diğer öğrencilerin sergilediği davranışlar genç anneyi hem şaşkınlık içinde bıraktı hem de derinden üzdü. Genç anne gördükleri karşısında o kadar çok etkilendi ki durumu sosyal medyadan paylaştı ve anne-babalara büyük bir ders verdi.

Genç annenin gönderisi çok kısa süre içinde binlerce paylaşım aldı.

Siz de merak ettiniz değil mi? O halde devam edelim okumaya..

İşte annenin sosyal medyada paylaştığı o yazı…

“Bugün kızımın okuluna gittim. Sınıfta üç görevli vardı. Tenefüste de anne-babalar çocuklarına nasihat ediyorlardı. Zaten ilk teneffüste çocuklar kavga etmeye başladı. Her seferinde velilerden biri çocukları ayırmaya koştu. Ancak çocuklar oralı bile olmadılar. Kendilerinden büyüklere hiç saygı duymuyorlar. Çocukların kullandıkları dil beni çok rahatsız etti. Kavga esnasında vücuduna darbe alan küçük bir çocuğun hüznünü gördüm ve çok üzüldüm.

Sınıfta herkes aynı anda konuşuyordu. Anne-babalar, çocuklarına parmak kaldırmalarını ve söz almalarını ve böylelikle sırayla konuşmalarını tavsiye ediyordu. Ancak çocuklar dinlemedi. Öğle arasında da yine kavgalar başladı. Kavga esnasında okul hizmetlilerinden birine tekme geldiğini gördüm. İşte çocuklarımız ve öğretmenler her gün böyle şeylere maruz kalıyorlar. Bugün gördüğüm öğretmenleri takdir ettim. Ellerinden gelen her şeyi yapıyorlardı. Biz anne-baba olarak, öğretmenlerin her bir öğrenciyle tek tek ilgilenmesini bekleyemeyiz. Özel bakıma ihtiyacı olan öğrenciler var. Öğretmenler onlarla ilgilenmeli. Ancak o kadar kötü çocuklar var ki öğretmenler onları terbiye etmekten asıl ilgilenmeleri gereken öğrencilere mecburen vakit bulamıyorlar.

Günümüz çocuklarından hiç umudum yok. O kadar saygısızlar ve şiddet yanlısılar ki… Bunun için suçlanması gereken kişilerin öğretmenler veya okul yönetimi olduğunu da düşünmüyorum. Sınıfta bugün üç öğretmen vardı ve çocuklarla baş edemiyorlardı. Personel eksikliğinden de kaynaklanan bir şey değil bu. Asıl sorun çocukların kullandıkları kötü dil ve terbiyesizce ve şiddet dolu hareketleri.

Bunun için suçlanması gereken kişiler anne-babalar. Çocuklarımızı yetiştirmek bizim görevimiz. Neyin doğru neyin yanlış olduğunu öğretmek yine bizim görevimiz. Bugün öğrencilerinin üzerine titreyen öğretmenler gördüm. Ancak çocuklar öğretmenlerini ne kadar dinliyor orası meçhul. Okul ve okul yönetiminin yapabileceklerinin bir sınırı var. Asıl görev bize düşüyor.”

Okuduğunuz bu tablo karşısında siz de şaşkınlık yaşıyor olabilirsiniz ama durum acı! Bir annenin gözünde yetişen nesillerin okulda sergiledikleri davranışlar bunlardan ibaret. Bu nedenle anne-babalara çok sorumluluk düşüyor. Unutmayın ki bir çocuk evinin aynasıdır! Evinde ne görüyorsa onu uygular ve yapmaya çalışır. Çocuklarınızı doğru yetiştirmek çok önemli. Anne-baba olarak öncelikle çocuklarınızı sevgiyle büyütmeniz ve her davranışını gözlemlemeniz gerekir.

Anne-babaların daha bilinçli çocuklar yetiştirmesi dileğiyle..

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


  • 3
    emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
/mide-botoks-uygulamasi-op-dr-kemal-hunerli-roportaj-12708.html