İşte Dünyanın En Sessiz Yeri

1 dakika okuma süresi

İşte Dünyanın En Sessiz Yeri

Gürültüden hepimiz muzdaribiz, peki ya dünyanın en sessiz odasında bir saate var mısınız?

  Hepimiz gürültüden muzdaribiz. Peki, sessizliğe dayanabilir misiniz? Dünya’nın en sessiz yerinde en uzun kalabilen kişi 45 dakika dayanabildi.  Amerika’da Orfield Laboratuvarları'nın yankısız odası sesi yüzde 99.99 emiyor. Gönüllüler sessizlikten dolayı kısa bir süre sonra halüsinasyonlar görmeye başlıyor.

'Sükût altındır' derler. Fakat Amerika’da kısa bir süre için dahi içinde durmaya dayanamayacağınız derecede sessiz bir oda bulunuyor. Orfield Laboratuvarlarındaki ‘Yankısız Oda’da en uzun süre kalan kişi 45 dakika dayanabildi. %99.99 oranında sesi emme özelliği bulunuyor ve Guinness Rekorlar Kitabı’nda dünyanın en sessiz odası olma rekorunu elinde tutuyor. Odada uzun süre kalmak halüsinasyonlar görmeye sebep oluyor. 

Odadaki sessizlik, 1 metre kalınlığındaki fiberglas akustik dilimler, yalıtılmış çelikten çift kat duvarlar ve 35 santimetre kalınlığındaki beton kaplamayla sağlanmış. Orfield Laboratuvarları’nın kurucusu ve başkanı Steven Orfield, Daily Mail’e yaptığı açıklamada, "İnsanlara odada karanlıkta oturmaları için meydan okuyoruz. Bir gazeteci 45 dakika dayanabildi. Sessiz bir ortamda kulaklar adapte olur. Oda sessizleştikçe daha fazla şey duymaya başlarsınız. Kalp atışlarınızı, ciğerlerinizi ve hatta midenizi gürültüyle çalışıyorken duyarsınız. Yankısız Oda’da sesin kendisi olursunuz. Bu deneyim oldukça denge bozucu olabiliyor. Dengeniz öyle bozuluyor ki oturmak zorunda kalıyorsunuz. Yürürken dengenizi sağlayan şeylerden biri de duyduğunuz seslerdir. Yankısız Oda’da hiçbir işaret yoktur. Denge kurmanızı sağlayan algısal işaretler bulunmamaktadır. Eğer yarım saattir odadaysanız oturuyor olmanız gerekir" dedi. Oda pek çok üretici tarafından ürünlerinin ses kalitesini ölçme amacıyla kullanılıyor.

Kaynak: BBC

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


 • 4
  emoji
 • 4
  emoji
 • 1
  emoji
 • 9
  emoji
 • 1
  emoji
 • emoji
 • 2
  emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
/mide-botoks-uygulamasi-op-dr-kemal-hunerli-roportaj-12708.html