İşte Beyni Daha Fazla Kullanmanın Yolları

1 dakika okuma süresi

İşte Beyni Daha Fazla Kullanmanın Yolları

Beynin daha aktif olması ve performansının daha da artması için tüyolar Daha İyi Yaşam'da!

Beynin daha aktif olması ve performansının daha da artması için küçük zihin jimnastikleri yapabilirsiniz. işte size bu konuyla ilgili bir kaç öneri...

1-Ayaktayken ve ya açık havadayken insan beyni yüzde 10 daha fazla çalıştığı düşünülüyor. bu nedenle önemli kararlar alırken ya açık havaya çıkın ya da bulunduğunuz ortamda 'volta atmayı' deneyin.

2-Yürürken kolları sallamak beynin performansını olumlu yönde etkiliyor.

3-Yabancı bir dil öğrenmek beyni güçlendirmekte önemli bir etken. Her gün birkaç yabancı ya da yerli yeni kelime öğrenip,kullanabilirsiniz. Sözlük okumayı deneyebilirsiniz.

4-Zihinsel jimnastik/antrenman yapın.Bunun için çeşitli bulmacaları çözebilirsiniz.Satranç gibi akıl oyunları oynayın.

5-Rutinden kurtulun.Rutin olarak tekrar ettiğiniz davranışlardan vazgeçin.Bazen telefonu sol elinizde tutun,çantanızı diğer elinizle taşıyın,evinize başka bir yoldan gidin.En azından bir günlüğüne televizyon kumandasını sık kullanmadığınız elinizde tutun.

6-Entelektüel zevklerinizi geliştirmek için her gün mutlaka iyi bir özdeyiş antolojisinden birkaç cümle okuyun.Beyninizi kaliteli cümlelerle besleyin.

7-Her gün güzel bir resme veya fotoğrafa bakmaya çalışın.Estetik algınız,gördüğünüz estetik şeyler kadar gelişir.

8-Sevdiğiniz bir müziği bir süre gözleriniz kapalı dinleyin.Beyin otoriteleri tarafından klasik müziğin zekaya 7 puan ekleyebildiği iddia edilmektedir.

9-Günde aklınızdan 60 bin ile 80 bin arası düşünce geçer.Bu düşünceler ne hakkındaysa,hayatınız da ona göre şekillenir.Unutmayın,kafanızda en çok neyi düşünürseniz,hayatınızda da onu çoğaltırsınız.

10-Bir konu hakkında düşünürken,nasıl düşündüğünüzü de gözlemleyin.Düşünmek üzerine düşünmek,beyin ve düşünce kapasitesini arttırır.  

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı