İstanbul'un Trafik Çilesinin Son Neferi

1 dakika okuma süresi

İstanbul'un Trafik Çilesinin Son Neferi

Metro, Marmaray, derken Haliç'te inşası süren Türkiye'nin ilk metro köprüsünde sona yaklaşıldı.

İstanbul'da ulaşım büyük sorun... Nüfusun kalabalığı özellikle şehre dışarıdan gelenleri bunaltıyor. Trafik stresi yaşamın tadını da tuzunu da alıp götürüyor. Yeni projeler de olmasa İstanbul'dan binlerce insan göç edecek. Son proje de bir umut. Metro, Marmaray, derken Haliç'te inşası süren Türkiye'nin ilk metro köprüsünde sona yaklaşıldı. Köprü tamamlandığında İstanbul neredeyse demir ağlarla örülmüş olacak.

KOPRU

İstanbul'un toplu ulaşım akslarının önemli bağlantı noktalarından biri olarak tasarlanan Haliç metro geçiş köprüsünün yapımına son sürat devam ediliyor. Projenin 29 Ekim'e yetiştirilmesi için hummalı bir çalışma yürütülüyor. Unkapanı Köprüsü'nün hemen yanına inşa edilen ve modern mimariyi yansıtan metro geçiş köprüsünde gelinen son noktayı Mimar Hakan Kıran Vatan Gazetesi'nden Mert İnan'a anlattı. Denizden 13 metre yükseklikte yapılan 430 metre uzunluğundaki köprüde, 47 metrelik iki taşıyıcı kule olduğu bilgisini veren Mimar Kıran, projenin toplam maliyetinin ise 180 milyon TL olduğunu söyledi.

4 İSTASYON OLACAK

Köprüden geçecek olan Taksim-Yenikapı metro hattı toplam 5.2 km uzunluğunda 4 istasyondan oluşacak... Ayazağa Metrosu ile Marmaray’ı bağlayacak Haliç Metro Geçiş Köprüsü, güneybatı yönünde Taksim’de Ayazağa metrosu, Yenikapı’da ise Marmaray ve Havalimanı metro bağlantısına eklemlenecek. Tüm projelerin tamamlanmasıyla Taksim-Yenikapı arası 8 dakika, Osmanbey-Üsküdar 22, Osmanbey-Kadıköy 28, Havaalanı-Maslak 56 ve Maslak-Kartal arasının ise mesafe 71 dakikada kat edilmesi hedefleniyor.

GEMİLER İÇİN 50 M AÇILACAK

Köprüdeki çalışmalar neredeyse tamamlanma aşamasına gelmiş. Mimar Hakan Kıran, gemi geçişleri için köprünün açılacağını söyledi: “Unkapanı tünel girişindeki döner köprü olağanüstü durumlarda 12 cm yükselerek tek pivot ayak üstünde 90 derece açılacak ve gemi geçişleri için 50 metrelik açıklık sağlanmış olunacak.”

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
/mide-botoks-uygulamasi-op-dr-kemal-hunerli-roportaj-12708.html