İstanbul'daki Almanya'nın Farkında Mısınız?

2 dakika okuma süresi

İstanbul'daki Almanya'nın Farkında Mısınız?

İstanbul'da mı geziniyorsunuz yoksa Almanya'da mı?

SÜNGET APARTMANI

SÜNGET APARTMANI

Ege'ye özgü demir korkuluklu, çıkma balkonlu halen orijinal halini belli eden bir ev ve 54 numarada yüzyıllık bir güzellik vardır. Sünget apartmanı, Haydarpaşa Garını yapan Alman mühendislerin kendileri için yaptıkları evdir.

SIRKECI GARI

SIRKECI GARI
II. Abdülhamit devrinde İstanbul'un Avrupa yakasında inşa edilen tren garıdır. TCDD'nin, Haydarpaşa Garı ile birlikte İstanbul'daki iki ana istasyonundan biridir.
Alman Mimar August Jachmund tarafından planı çizilen şimdiki gar binasının yapımında granit mermer ve Marsilya Aden'den getirilen taşlar kullanılmıştır.

RUMELI PASAJI

RUMELI PASAJI
Bu pasaj Ragıp Paşa tarafından konut olarak inşa ettirilmiş zamanla pasaja dönüşmüştür.
1930'lu ve 1940'lı yıllarda yabancı kökenli (ağırlıklı olarak Almanya, Avusturya ve İsviçre'den) mimarların Türkiye'ye çağrıldığı ve onlara farklı amaçlar için ağırlıklı olarak kamu yapıları inşa ettirildiği gözlemlenmektedir.

HAYDARPAŞA GARI

HAYDARPASA GARI
Devrin Osmanlı padişahı II. Abdülhamit döneminde, 30 Mayıs 1906 tarihinde yapımına başlanmıştır. 19 Ağustos 1908 tarihinde tamamlanıp hizmete girmiştir. Binanın inşaatı, Anadolu Bağdat adı altında bir Alman şirketi gerçekleştirmiştir.

ALMAN LİSESİ

ALMAN LİSESİ
11 Mayıs 1868 - "Alman Mektebi İdare Cemiyeti" tarafından kurulmuş olan Alman Lisesi 24 öğrenciyle öğrenime başladı.

ALMAN KONSOLOSLUĞU

ALMAN KONSOLOSLUGU
Alman İmparatorluğu’nun ilk büyükelçiliği olan Büyükelçilik Sarayı’nın yapımına 21 Nisan 1874 tarihinde başlanmıştır. 1 Aralık 1877 tarihinde yeni büyükelçi Prens VII. Heinrich, 2. Alman İmparatorluğu’nun ilk büyükelçilik binasını hizmete açmıştır.

ALMAN ÇEŞMESİ

Alman Çeşmesi
İstanbul'daki Sultanahmet Meydanı'nda, Sultan I. Ahmed Türbesi'nin karşısında yer alan çeşme. Alman İmparatoru II. Wilhelm'in sultana ve İstanbul'a hediyesidir. Almanya'da yapılıp 1901'de İstanbul’daki yerine monte edilmiştir. Neo-Bizanten üslubunda bir çeşmedir; içeriden altın mozaikle süslüdür.

ALMAN HASTANESİ

ALMAN HASTANESİ
Türkiye'de modern sağlık hizmetleri sunumunda akla gelen ilk özel kurumlardan olan Alman Hastanesi, 1992 yılında bir özel şirketin bünyesine katılmış, bu tarihten itibaren 3 yıl süren renovasyon çalışmaları sonucunda hem mimari hem de medikal açıdan yüksek hizmet standartlarına ulaşarak 1995'de yeniden hizmete açılmıştır.

ALMAN BANKASI 

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı