İstanbul Semtlerinin Hikayeleri

2 dakika okuma süresi

İstanbul Semtlerinin Hikayeleri

7 semtin hikayesini öğrenmek ister misiniz? Ayrıntılar Daha İyi Yaşam'da!

İstanbul birçok uygarlığa kucak açmış bir şehir... Tabi ki Bizans ve Osmanlı etkilerinin yeri ayrı... İstanbul'u oluşturan semtlerin çoğu adını azizlerden, beylerden ve paşalardan almış. Peki, semtlerin hikayelerini biliyor musunuz? Her semt isminin ayrı bir hikayesi var.

Daha İyi Yaşam, 7 semtin hikayesini sizler için derledi! Kulak vermek ister misiniz?

Ataköy

Osmanlı'nın en eski köylerinden biriydi. İstanbul'un dışında kaldığı gerekçesiyle 2. Mahmut zamanında buraya baruthane yaptırmıştı. En eski isimlerinden biri Baruthane'dir. 1950li yıllar ardından artan nüfusla semt yerleşim yeri halini aldı. Ayrıca Ataköy ismine de anket ile karar verildi.

Arnavutköy

Bizans döneminde bambaşka isimlerle anılan semtin şimdiki adı Fatih devrinden geliyor. Fatih Sultan Mehmet İstanbul'un fethi ardından buraya Arnavut göçmenleri yerleştirdi. Bebek ve Ortaköy arasında yer alan bu güzel semt uzun yıllar İskele olarak da anıldı.

Bakırköy

Atakent ve Florya arasında yer alan semti Latinler "yedinci" anlamına gelen Hebdomon adıyla andılar. Semte Bizans'ın son döneminde uzun köy anlamına gelen Makri Khora deniliyordu. İsim Türkçeleşerek Bakırköy adını aldı.

Çengelköy

Semtin Bizans’taki adı, İmparator Jüstinyen’in karısı Sophia’ya ithafen Sophianea’ydı. 11. yüzyılda ise semt Singelköy olarak anılmaya başlanmıştı. Singelköy Singelos unvanından gelmekte. Semtin son adı ise yine Osmanlı'dan kalma... Kaptan-ı Derya Çengeloğlu Tahir Paşa burada oturmuş ve semtin ismini ondan almıştır.

Kadıköy

Semtin tarihi oldukça eski! Fenikililer, Bizanslılar ve Osmanlı! Bizanslılar semti Khalkedon (körler ülkesi) olarak anardı. Fatih Döneminde ise Nasrettin Hoca'nın kızının torunu buraya yerleştiği için semtin adı ilk önce Kadıköyü olmuş daha sonra Kadıköy olarak anılmaya başlanmıştır.

Karaköy

Semtin en eski adı Karayköy'dür.  Bölgenin ilk yerlileri ise Fatih Sultan Mehmet zamanında semte yerleştirilen Karai Musevilerdi... Kırımdan gelen ve Kırım Türkçesi konusan bu Karai Yahudilerin buraya yerleşmiş olmaları semte adını verme sebebi oldu. Zaman içerisinde de Karayköy Karaköy adını aldı.

Ortaköy

Semt Antik Çağ, Bizans ve Osmanlı'ya ev sahipliği yaptı. Antik Çağda Arkheon olarak anıldı. 1. Basileios döneminde ise balıkçı köyü oldu. Kanuni döneminde Osmanlı devleti için yerleşim bölgesi halini alan semt dere vadisinin ortasında yer aldığı için Ortaköy adını aldı ve günümüze kadar da da o isimle geldi.

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
/sivilcelerinizi-daha-da-cogaltacak-10-hatali-cilt-bakimi-12673.html