İş Yorgunluğunu Giderme Formülleri

2 dakika okuma süresi

İş Yorgunluğunu Giderme Formülleri

Çalışanların işlerine şevkle dinç ve dinamik devam edebilmeleri için bedenen ve fikren yorgunluklardan arınmış olmaları gereklidir.

Anayasadan tebliğlere varıncaya kadar çeşitli seviyelerdeki her tür hukuki düzenlemeler, çalışan lehine çalışma hayatını disiplin altına alınmış olmasına rağmen yine de çalışanların yorulmalarına engel olamamakta. Genel olarak sabah erken saatlerde yoğun biçimde başlayan iş hayatı, akşam mesai bitimine kadar durmaksızın devam eder. Çalışana da dinlenmek için bu iş saatlerinin dışındaki zamanlar kalmakta.

Çalışanlar İşlerde Neden Yorulurlar?

Sürekli yatmak bile yatanı yoracağı, yatakta dönme ihtiyacı hatta belli bir zamandan sonra kalkma ihtiyacı hissettireceğinden hareketle tekdüze hareketler her zaman kasları dolayısıyla insanları yorar. Öncelikle herkes bu yorgunluklarının nelerden kaynaklı olduğunun bilincinde olmalı.

Yorgunluk çok yoğun çalışmaktan mı yanlış iş alışkanlıklarından mı yoksa stres altında çalışmaktan kaynaklı zihin yorgunluğumu olduğunu bilmeli ki çaresi de bulunabilsin. Her şeyin başında da uygun işe uygun çalışan ilkesi göz önünde bulundurulmamışsa yorgunluk kaçınılmaz olacaktır. Günlük haftalık ve yıllık izinlerde dinlenme kurallarına uyulmadığı durumlarda da yorgunluk baş gösterecektir. İş süreçlerinde korunma tedbirlerine uymamak önlem almamak kurallara uymamak da yorgunluğun nedenlerindendir.

İş yorgunluklarına karşı önlemler nelerdir?

Çalışanların işlerine şevkle dinç ve dinamik devam edebilmeleri için bedenen ve fikren yorgunluklardan arınmış olmaları gereklidir. Bu konuda ilk ve en önemli kural izin zamanlarında çalışmayı bırakıp dinlenmeye fırsat vermektir. Her türlü durumda bedene ve zihne statükodan uzak farklılıklar oluşturacak aktiviteler uygulamak en etkin yöntemdir. Gün içinde yorulan beden akşam alınacak ılık bir duş, hoşa giden yumuşak içecekler ve uzanıp dinlenmeler gece boyu yeterli uyku bedenen yorgunlukları, farklı sosyal aktivitelere katılmak da zihinsel yorgunlukları gidermeye birebir gelecektir.

İş aktivitesi sırasında küçük aralıklarla ayakta çalışanlar oturarak, oturarak çalışanlar da ayağa kalkıp hareket ederek bedeni dinlendirmelidir. Mümkünse iş çıkışında bir süre açık havada geçirilecek zaman bol oksijenle zindelik verecektir. İş bitiminden tekrar başlayana kadar iş ile bağı koparmak işi düşünmemek de zihin yorgunluğu için etkili bir yöntemdir.

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
/mide-botoks-uygulamasi-op-dr-kemal-hunerli-roportaj-12708.html