İş Görüşmesinde İyi İzlenim Bırakma Yolları

1 dakika okuma süresi

İş Görüşmesinde İyi İzlenim Bırakma Yolları

İş görüşmeniz var ve heyecanlı mısınız? İlk izlenim için ortalama 31-100 mili saniyenin yeterli olduğu düşünülüyor. İşte bu süreyi etkin kullanmanın yolları

İşte iyi bir ilk izlenim bırakmanın 4 basit adımı:

Profesyonel görünün

İş hayatında başarılı olmanın yolu profesyonel olmaktan geçer. Bu nedenle hangi işi yaparsanız yapın, dış görünüşünüzün iyi olmasına her zaman dikkat edin, profesyonel olun ve amatör davranmayın.  Dış görünüşün etkilemesinden de yararlanın. Kurumsal ve ciddi giyinin.

Ne istediğinizi bilin

Yeni bir ortama, toplantıya yahut görüşmeye giderken amacınıza göre hareket edin. O ortama neden gideceğinizi, orada kimlerle karşılaşabileceğinizi, görüşmenin sonunda elde edebileceğiniz şeyleri gözden geçirin ve kendinizi psikolojik olarak o ortama göre hazırlayın. Bilinçli olarak atacağınız her adım sizi ulaşmak istediğiniz hedefe götürür.

Gülümseyin ve beden dilinizi kontrol edin

Gülümsemeniz karşı tarafın yargılarını olumlu yönde etkiler. Unutmayın ki ilk izlenimin yüzde 93′ünü beden diliniz, yüzde 7′si ise ne söylediğiniz oluşturur. Bu nedenle sıcak bir gülümseme, kendinden emin bir tokalaşma ve doğru bir beden dili istediğiniz yönde bir ilk izlenim bırakmanıza yardımcı olur.

Konuşmanıza dikkat edin

Konuşma hızınız da ilk izleniminizin iyi ya da kötü olmasına etki eden etkenler arasında yer alır. Eğer konuşma hızınız ortalamanın üstündeyse karşınızdaki kişilerde rekabetçi bir kişiliğe sahip olduğunuz yönünde bir düşünceye neden olabilir. Eğer normalden yavaş konuşan biriyseniz karşı tarafta güvenirliğiniz sorgulanabilir. Bu nedenle mümkün olduğunca konuşma hızınıza dikkat edin.

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
/sivilcelerinizi-daha-da-cogaltacak-10-hatali-cilt-bakimi-12673.html