İnternet Çocuğunuzun Canavarı Olmasın

1 dakika okuma süresi

İnternet Çocuğunuzun Canavarı Olmasın

"Dünyada bir tane dahi çocuk mutsuz olduğu sürece, büyük icatlar ve ilerlemeler hiçtir"

Son günlerde haberlerde internetten yapılan alışverişlerin nasıl sonuçlanabildiği ile ilgili haberler görüyoruz. Biz yetişkinler olarak dahi internette güvenliğimizi nasıl sağlayacağımızı, neye güvenip inanacağımızı bilemezken çocuklarımız kendilerini korkuyabiliyorlar mıdır? Geçmişte çocukların okulda yada mahallede çıkardığı sorunlar yada maruz kaldığı sorunlar yüzünden anneler müdahalelerde bulunurdu. Fakat artık çocuklar oyunlarını da bilgisayarda oynuyor, sosyal ortamlarını da internet üstünde kuruyor. İnternet kullanım yaşı gittikçe düşmekte, sosyal paylaşım platformlarının sayısı artmakta fakat çocukların interneti nasıl kullandıklarına, neler yaptıklarına yeterince dikkat edilmemekte diye düşünüyorum. Çocuklar arasında hala sorunlar olabiliyor ama bunların şekli değişti. Artık ‘siber zorbalık’ yapıyorlar veya buna maruz kalıyorlar.

Yani birbirlerine tehdit içeren mesajlar, mailler gönderebiliyorlar, internet ortamında birbirleri hakkında dedikodu yayabiliyor, arkadaşlarının onları utandırabilecek olan özel bilgilerini veya resimlerini paylaşabiliyorlar. Bunlara maruz kalmak çocuklarda çok ciddi fiziksel veya duygusal hasar yaratabiliyor. 2012 Ocak ayında Avustralya’da yaşayan lise öğrencisi Şeniz Erkan, sosyal paylaşım sitelerindeki hesaplarına dadanan kişilerin baskı ve tehditlerine dayanamayıp kendini bir trenin altına atmak suretiyle intihar etti. Türkiyede yapılan araştırmalarda 11-19 yaş arası öğrencilerin siber zorbalık yapma oranlarının %21 ve %48 arasında, siber zorbalığa maruz kalma oranlarının ise %49 ile %55 arasında olduğu ortaya konmuş.

Çağımızda çocukları korumak sadece eve ne zaman geldikleri, nereye gittikleri ve kimlerle görüştüğünü kontrol etmekle olamıyor maalesef.. Çocuğunuzda depresif ruh hali, yersiz öfke /kızgınlık, okul notlarında düşüş, okula gitmek istememe, arkadaşlarıyla görüşmek istememe, bilgisayarı /cep telefonunu kullanmada tereddüt, kişilik değişimi (içe kapanma, korku, utanma, kızgınlık, gerginlik, özgüvende düşme), internet kullanımı sonrası hüzün veya öfke, siz yakınlardayken internet sayfasını değiştirmesi gibi belirtiler görürseniz onun, internet gibi sınırsız bir ortamda nelerle karşılaşmış olabileceğine karşı gözlerinizi açın....

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
/mide-botoks-uygulamasi-op-dr-kemal-hunerli-roportaj-12708.html