Instagram Paylaşımlarınız Psikolojinizi Ele Veriyor

2 dakika okuma süresi

Instagram Paylaşımlarınız Psikolojinizi Ele Veriyor

Instagram paylaşımlarınızın psikolojinizi ele verdiğini biliyor muydunuz? Detaylar Daha İyi Yaşam'da!

Sosyal medyanın son yıllarda almış başını giden uygulamalarından biri olan Instagram hakkında araştırma yapıldı ki sormayın! :) Ne araştırmasıdediğinizi duyar gibiyiz.. Bi bakıp çıktığınız, paylaşım yaptığınız Instagram hesabınızın psikolojiniz hakkına ipuçları verdiğini biliyor muydunuz?

Instagram paylaşımlarınızı öyle rastgele yaptığınızı düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Uzman psikologların yaptığı araştırmaya göre Instagram paylaşımları akıl sağlığı hakkında bir takım bilgiler veriyor. Yani “bana paylaşımını göster sana kim olduğunu söyleyeyim” demek uzmanlara göre artık mümkün!

Siz farkında olmasanız da Instagram fotoğraflarınız psikolojinizin aynası görevi görüyor. Peki ya Instagram paylaşımları ne ifade ediyor diyorsanız hemen inceleyelim. Hazır mısınız Instagram fotoğraflarınızı analiz etmeye başlıyoruz..

instagram

Instagram Paylaşımlarınız Psikolojinizi Ele Veriyor

Araştırmacılar Instagram paylaşımlarıyla ilgili depresyon sorunu olan ve olmayan kişilere ait 40 bin fotoğraf inceledi ve bu sonuçlara ulaştı:

Instagram hesabınızda yaptığınız 3-5 paylaşım psikolojinizi ele vermede yetersiz kalıyor ancak belli bir sayının üzerinde fotoğraf paylaşımı olduğunda sizinle ilgili ayrıntılar veriyor. Instagram paylaşımları kişisel tercihlerin ön plana çıktığı bir platform. Fotoğraflarda kullandığınız renk, parlaklık ve kullandığınız filtrelerin hepsisinin bir anlamı var.

instagram

Sürekli aynı tarzda yaptığınız paylaşımlar aslında psikolojinizle ilgili detaylar veriyor. Bilinçli olarak yapmasanız da paylaşım kriterlerinizi ruh haliniz belirliyor. Tabi paylaşımlarınızla ilgili psikolojinizin nasıl olduğunun belirlenmesi için neye bakması gerektiğini bilen uzmanlar gerekiyor.

instagram

Koyu ve Gri Renkli Instagram Fotoğraflar Ne İfade Ediyor?

Yapılan araştırma sonucunun detaylarına göre depresyon geçirmiş ve geçirmekte olan kişiler profillerinde genellikle koyu ve gri renkli fotoğraf paylaşıyor. Psikolojisi bu durumda olan kişiler daha az filtre kullanıyor. Kullandıkları filtreler ise daha çok fotoğrafın parlaklığını düşürmek ve renklerini koyulaştırmak amaçlı. En çok kullandıkları filtre: Inkwell!

instagram

Fotoğrafı siyah-beyaz hale getiren Inkwell fitresini kullananlar daha defresif kişiler olarak kabul ediliyor. Psikololjisi daha sağlıklı kullanıcılar ise fotoğrafın renklerini açık hale getiren “Valencia” filtresini tercih ediyor.

instagram

Yüzün Ön Planda Olduğu Instagram Paylaşımları Ne İfade Ediyor?

Araştırmaya göre depresyonda olan kişilerin Instagram paylaşımları sağlıklı olan kişilere göre sayıca daha fazla.  Fazla paylaşımda bulunan depresif kişilerin Instagraf paylaşımları daha çok yüzlerini öne çıkaran fotoğraflardan oluşuyor. Psikolojik olarak sağlıklı olan kişilerse daha çok bedenlerini öne çıkaran fotoğraflar paylaşıyor.

Bu araştırmaya artık yorum sizin! :)

En Çok Okunan: Instagram’da En Çok Takipçisi Olan Türk Ünlüler

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


 • 2
  emoji
 • 1
  emoji
 • emoji
 • emoji
 • emoji
 • emoji
 • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
/mide-botoks-uygulamasi-op-dr-kemal-hunerli-roportaj-12708.html