İnsanoğlu Mars’a Seyahat Edebilecek

2 dakika okuma süresi

İnsanoğlu Mars’a Seyahat Edebilecek

Şimdi astronotlar nükleer füzyon sayesinde Mars’a bir adım daha yakın!

Nükleer Füzyon enerjisiyle çalışan Roket insanları Mars’a götürebilecek. İnsanoğlunun Mars’a seyahati, uzunca bir zamandır uzay programların başarılamayan hedefi olmaya devam ediyordu. Ancak şimdi astronotlar nükleer füzyon sayesinde Mars’a bir adım daha yakın!

Nükleer Füzyon, iki hafif elementin, nükleer reaksiyonlar sonucu birleşerek daha ağır bir element oluşturması olarak tanımlanıyor. Çekirdek tepkimesi olarak da bilinen bu tepkimenin sonucunda çok büyük miktarda enerji açığa çıkıyor. Nükleer füzyonun bu devasa enerji potansiyelinden ilk olarak 2.Dünya Savaşı’nı takip eden yıllarda, hidrojen bombası olarak da bilinen termonükleer silahların üretiminde istifade edilmiş. Bu arada Füzyon tepkimeleri Güneş’te her an doğal olarak gerçekleşiyor. Washington Üniversitesi bilimadamlarının, MSNW şirketinden bir ekip ile beraber yürüttüğü proje NASA 'Innovative Advanced Concepts' Programı tarafından finanse ediliyor.

Bu proje kapsamında bilimadamları, füzyon enerjisi ile çalışacak roketin parçalarını geliştiriyorlar. Bu proje ile uzayda gezegenlerarası seyahatin önünde duran engellerin kadırılması hedefleniyor. Bu engeller hepimizin bildiği gibi, seyahatin çok uzun zamanda gerçekleşmesi, sağlık riskleri ve aşırı yüksek yakıt maliyetleri. Projede araştırmacılara, Washington Üniversitesi yardımcı profesörlerinden John Slough liderlik ediyor.

roket 2

Şu an ki roket yakıtları ile insanoğlunun uzayın derinliklerini keşfetmesinin çok mümkün olmadığını ifade eden John Slough, çok daha güçlü bir enerji kaynağı olabilecek Nükleer Füzyon enerjisi ile gezegenlerarası seyahatin mümkün olabileceğini umduklarını söylüyor. NASA, Mars'a seyahatin şu an ki teknoloji ile 4 yıldan fazla süreceğini belirtiyor. Bu seyahat için gerekli kimyasal roket yakıtı ihtiyacının oldukça maliyetli olduğunu söyleyen NASA yetkilileri, sadece roketin fırlatma maliyetinin 12 milyar dolar'dan fazla olacağını belirtiyor. Slough ve MSNW şirketi Mars'a seyahatin füzyon enerjisi ile çalışan roketle çok daha kısa süreceğini ve daha az maliyetli olacağını gösteren araştırmalarını yayınladılar. Araştırma ekibi 2013 yaz dönemi sonunda test aşamasına geleceklerini belirtiyorlar.    

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı