İnsanların Size Karşı Hislerini Santimlerle Belirleyebilirsiniz!

2 dakika okuma süresi

İnsanların Size Karşı Hislerini Santimlerle Belirleyebilirsiniz!

Beden dili herşeyi açığa çıkarıyor! Merak ettikleriniz Daha İyi Yaşam'da!

Beden dili insanlarla aramızdaki ilişkinin seviyesini de ifade ediyor. Aramızda ne kadar mesafe bıraktığımız ve belli mesafelerde neler hissettiğimiz yakınlık derecemize göre değişiyor.

Örneğin iş hayatınızda görüştüğünüz insanlar gibi resmi sosyal ilişkileriniz olan insanlarla aranıza 80-200 cm kadar bir mesafe koyarak konuşursunuz. Fazla samimi olmadığınız fakat belli bir iş sebebiyle bir araya geldiğiniz insanlardır bunlar. Bundan daha yakın bir mesafeye giren insanlar kişisel mesafelerimiz içine girmiştir. 40-80 cm arası mesafede tuttuğumuz bu insanlar tanıdığımız, rahat konuştuğumuz arkadaşlarımız gibi kişilerle sosyal ortamlarda aramıza koyduğumuz mesafelerdir. Bu mesafelerden daha yakında tuttuğumuz insanlar ise artık mahrem mesafe denen mesafede tuttuğumuz, çok yakınlarımızdır.

Aile üyeleriniz, eşiniz, sevgiliniz kadar yakın olan, güvendiğiniz insanlar ancak bu kadar yakında olur. Bu mesafeler bir kural değil. Fakat farkında bile olmadan samimiyet derecemize göre insanlara ortalama bu mesafelerde karşılıklı duruyoruz. Peki bu mesafeler aşılınca ne olur?

İş ortamında bir arada olduğunuz insanlardan birini düşünün. Tanıdığınız, zaman zaman iş ilişkileriniz olan fakat samimiyetiniz olmayan biri olsun bu. Kendisiyle yine bir iş vesilesiyle konuşmanız gereksin. Bu insanın konuşurken size neredeyse değecekmiş kadar yakın olduğunu düşünün. Büyük ihtimalle rahatsız olacak, birkaç adım geri atacak ve kendisiyle aranıza hak ettiği mesafeyi koymak isteyeceksiniz. Ayrıca mesafesini korumayan bu kişiye kızgınlık duyacak, güvenmeyecek ve uzak durmaya çalışacaksınız. Elbette toplu taşıma araçları, asansörler gibi sosyal alanlarda tanımadığımız insanlarla fiziksel olarak yakın durmak zorunda kaldığımız da oluyor. Böyle zamanlarda hissettiklerinizi düşünün. Toplu taşıma fazla kalabalıksa ve diğer yolcularla istem dışı fiziksel temalarınız oluyorsa bunalıyor, sinirleniyor ve bir an evvel o ortamdan çıkmak istiyorsunuz. Asansörlerde ise yanınızdakilerden farklı noktalara bakarak rahatsızlığınızı bastırmaya çalışırsınız. Toplu taşıma araçlarındaki sıkıntılar için bir tavsiyem var. Camdan dışarı, olabildiğince uzak noktalara bakarak ve düşüncelerinizi kalabalıktan uzaklaştırmaya çalışarak hissettiğiniz rahatsızlığı bertaraf edebilirsiniz.

Daha iyi bir hayat için öğrenmiş olduğunuz bu bilgileri avanatajınıza kullanabilirsiniz. Örneğin çalışma hayatınızda müşterilerinizle iki metreden uzak, 30 santimden yakın mesafede bulunmamanız gerektiğini artık biliyorsunuz. Mecbur kaldığınız durumlarda ise hislerinizi nasıl kontrol edeceğinizi biliyorsunuz. Unutmayın, "birazcık samimiyet tehlikeli birşeydir, ama çok fazla samimiyet kesinlikle öldürücüdür"...

(Oscar Wilde)

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı