İnsanın Ömrüne Ömür Katıyor

2 dakika okuma süresi

İnsanın Ömrüne Ömür Katıyor

Salataya, yemeğe, hatta tatlılara koyduğumuz zeytinyağının faydalarını hiç düşündünüz mü?

Zeytinyağı vücut sağlığımız ve güzelliğimiz için çok önemli. Sağlıklı yaşamanın ve genç kalmanın sırrı bu mucizevi yağda saklı diyebiliriz. İşte sizlere zeytinyağında bulunan vitaminler ve vücudumuza etkileri…

E Vitamini 

Zeytinyağı bol E vitamini içeriyor. Hücre zarını stabilize ederek, erken yaşlanmaya engel oluyor. Serbest radikalleri nötralize ederek, hücrelerimi­ze zarar vermelerini engelliyor. Aynı şekilde, al­yuvarlarımızın yıkımını önlüyor. Beyin, karaci­ğer ve kan damarları da E vitamini koruması al­tında. Kötü huylu (LDL) kolesterolün damar sert­liği yapmasını engelliyor. Böylece yüksek tansi­yon, kalp krizi, felç gibi hastalıklar önlenmiş oluyor. Kolesterol sinir hücrelerinin izolasyonu­nu sağlıyor. E vitamini bağışıklık ve savunma sistemini güçlendiriyor. Güçlü, sağ­lıklı ve güzel bir cilt için de E vitamini dolayısıyla da zeytinyağı gerekli.

A Vitamini 

Zeytinyağı A vitamini açısından da oldukça zengin bir yağ. Yağda erimiş olma­dıkça bağırsaklarda emilmeyen bu vitamin, zey­tinyağından alındığında vücut tarafından kolay­ca emiliyor. A vitamini eksikliğinde görme bo­zuklukları oluşuyor. Vücudumuzu dıştan örten derinin oluşumu ve sağlıklı kalması için de bu vi­tamin gerekli. Aynı şekilde burun, ağız, yemek -borusu, mide, bağırsaklar ve vajina iç derisinin sağlıklı olması için yine bu vitamin gerekli. A vi­tamini kıkırdak dokusunun da vazgeçilmez des­tekleyicidir. Güzel bir cilt ve kuv­vetli tırnaklar için A vitaminin ihtiyacımız var. A vitaminin ön maddesi olan Betakaroten en kuv­vetli antioksidan vitaminlerin başında geliyor.

D Vitamini

Zeytinyağı D vitamini açısından da zengin. Bu vitaminin en büyük vazifesi; kalsi­yum ve fosforun emilimini sağlayıp, kemik olu­şumunu ve büyüme çağından sonra da onların devamlı şekilde güçlü kalmasını sağlamak. Ge­lişme çağında bu vitamin yeterince alınmazsa, yumuşak kalan kemikler ki bilhassa bacaklar, vücut ağırlığından dolayı deforme oluyor. D vitaminine yaşamımızın her safhasında ihtiyacımız var.

K Vitamini 

Yeşil yapraklı sebzelerden sonra ikinci en öneli kaynak zeytinyağıdır. K vitamini, kanın pıhtılaşmasında görev alan en önemli vitamindir. Kanama ve pıhtılaşma sorunları bu vitaminin yetersizliğinden kaynaklanmaktadır. Bazı kanser türlerine karşı koruyucu etki gösterir.

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı