İnsan İç Dünyasını Nasıl Keşfedebilir?

1 dakika okuma süresi

İnsan İç Dünyasını Nasıl Keşfedebilir?

İnsanın iç dünyasını nasıl keşfettiğini merak ediyorsanız cevabını Daha İyi Yaşam sitemizden öğrenebilirsiniz!

Her insanın çevresinde birçok kişi bulunur. Ailemiz, arkadaşlarımız ve duygusal ilişkilerimiz olan kişiler… Hepsi ile ayrı diyaloğumuz bulunur. Onları ne kadar tanırız, onlarla nasıl konuşuruz, hangi huylarını severiz hangi huylarını sevmeyiz? Bu sorulara yanıt vermek çoğu zaman kolay olabilir ancak kendimizle alakalı sorular sorulduğunda cevap veremeyiz. Çünkü insanlar kendi iç dünyalarının farkında değildir ve kendilerini yeterince tanımazlar. Nelere sinirlenirler, nelerle mutlu olurlar bilmezler.

İnsan İç Dünyasını Nasıl Keşfedebilir?

Aslında insanlar kendilerini tanısalar ve bilseler mutlu olacakları şekilde yaşar, üzülmekten sakınırlar ve sevmedikleri yerlere gitmekten kaçınırlar. İnsanın iç dünyasını keşfedebilmesi için sakin ve duyarlı olması gerekir. Sakin ve her şeye duyarlılıkla yaklaşan insanların daha mutlu oldukları gözlenmiştir. Her işe, her duruma heyecan ve kuşku ile bağlanan bireyler psikolojik ve beyinsel olarak yorgunluk hissederler ve zaman içerisinde bu yorgunluk ile başa çıkamazlar.

İnsan iç dünyası gereği narin bir canlıdır. Bu nedenle insanın kendini iyiliğe teşvik edici davranması kötü yanlarını, takıntılı yanlarını törpülemesi gerekir. İç dünyasını keşfeden bireyler bu durumdan memnun olurlar ve bu durumun devamlılığı için çaba gösterirler. İç dünyamızı bilerek hayatla barışık, iyilikle yaşamak varken, neden aksi bir durumu tercih edip kendi kendimize hayatı zehir edelim ki?

İnsan iç dünyasını soyut olarak düşünerek keşfedebilir. Yolda ilerleyen bir arabayı görebildiğimiz gibi duygularımızı göremeyiz. Sadece bu duyguların bize verdiği mutluluğu fark edebiliriz. Benliğimizi kontrol edip ona göre yaşamak iç dünyamızı keşfetmemize katkı sağlar. İç dünyamız bizim duyumsal yaşamımızdır. İç dünyamızın keşfini yapabilmek için öncelik olarak yapılması gereken iç dünyamızı dış dünyanın etmenlerinden korumak olmalı. Dış dünyada yaşanılan kötü olayların iç dünyamıza etkilemesine izin vermemeliyiz ve mutluluğun formülü olarak bunu görmeliyiz.

Sizce insanlar iç dünyasını nasıl keşfedebilir?

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
/mide-botoks-uygulamasi-op-dr-kemal-hunerli-roportaj-12708.html