'İnsan' Gibi Sevmek

1 dakika okuma süresi

'İnsan' Gibi Sevmek

'İnsan' gibi sevmek sandığımız kadar zor değil!

"Dostum ben senim, sen de bensin. Beri gel, daha da beri.. Madem ki sen bensin, ben de senim, nedir şu senlik benlik?" –Mevlana-

Dünyaya iki insan geldi. Evrim teorisine inanmıyorsanız, hepimiz onlardan geliyoruz. Ne kadar kalabalıklaşmış olursak olalım, kocaman dünyada, kainatta toplasanız ufacık bir yer kaplıyoruz. Neil Armstrong’un uzaya ilk ayak bastığında "Bazen ne kadar küçük olduğunuzu anlamak için çok yükseğe çıkmanız gerekir" dediği söylenir. Biraz daha uzaktan, biraz daha objektif bakabilsek... Dünya insanları sınıflandırmak için, ayırmak için, uzaklaştırmak için ortaya çıkarılmış kategorilerle dolu.. Öyle kolay düşüyoruz ki bu tuzaklara. 

Dini inancımıza, mezhebimize, ırkımıza, tipimize, saç rengimize, tuttuğumuz takıma kadar her alanda cepheler var. Bir cepheye katılıp diğerlerine karşı duruşa geçiyoruz. Sevecenliğimiz, iyimserliğimiz, masumiyetimiz yok oluyor. Böyle doğmadık ama değil mi? Küçükken hepimiz mutlu, diğerlerine gülücükler saçan insancıklardık.. Nereden öğreniyoruz bu kadar sen-ben demeyi? Freud’a göre içimizde kendimizi yok etmeye yönelik bir dürtü var. Doğru mu dersiniz? Öyle bile olsa bunu bertaraf etmenin yolu var diye düşünüyorum. ‘İnsan’ olmanın yolu.. O da sevmek.. Koşulsuz sevmek.. İnsanların dünyaya ilk geldiklerinde böyle olmadıklarını, onları o noktaya getiren kim bilir ne yaşantılar olabileceğini unutmadan, saçları kurdelalılardan eli yüzü kirli olanlara kadar çocukları, kuyruk sallayan köpeciklerden tırmalayan kedilere kadar hayvanları, en anlayışlısından çileden çıkaranlara kadar insanları sevmek... Kendimiz için, ‘insan’ olmak için sevmek. Biliyorum kolay değil her koşulda sevmek. Fakat ütopik değil söylediklerim. Dünyanın en değerli, en yetenekli yaratığı olmak o kadar kolay olmamalı zaten..

 

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı