İnsan, Doğa ve Hayatta Kalma Mücadelesi: Prix Pictet

1 dakika okuma süresi

İnsan, Doğa ve Hayatta Kalma Mücadelesi: Prix Pictet

Günümüzün en önemli fotoğraf ödüllerinden Prix Pictet, geniş ve paradoksal bir kavram olan "Güç" konusuna odaklanıyor. Ayrıntılar Daha İyi Yaşam'da!

"Modern burjuva toplumu, yeraltından çağırdığı güçleri artık kontrol edemeyen bir büyücüye benziyor" diyordu Marx ve Engels, Komünist Manifesto'da. 165 yıl sonra sınai kapitalizm, yarattığı muazzam çelişkilerle yüklü uygarlığın sonunu fiziksel olarak getirecek küresel iklim değişikliğiyle baş etmeye çalışıyor. Peki, kapitalizm özünde bu güce sahip mi?

Prix Pictet: Güç sergisi kapsamında düzenlenen
Güç: İklim Değişikliği paneli, iklim değişikliği karşıtı mücadelede farklı yönleriyle toplumsal/bireysel olasılıklar/sorumluluklar konusuyla hesaplaşıyor.

prıxx

HER YÖNÜYLE GÜÇ

Günümüzün en önemli fotoğraf ödüllerinden Prix Pictet, içinde bulunduğumuz zamanın toplumsal ve çevresel sorunlarına dair kolektif bir bilinç yaratmayı hedefliyor. Yarışma dördüncü yılında, geniş ve paradoksal bir kavram olan "Güç" konusuna odaklanıyor. Felaketlere ve umutsuzluğa yol açan güç, aynı zamanda umudun ve yenilenmenin de aracı. Sergi, insan ve doğa arasındaki hayatta kalma mücadelesi, sebep olduğumuz hasar karşısındaki çaresizliğimiz, toplumsal güç çatışmaları, işgal ve isyanlarla bugün içinde bulunduğumuz dünyadaki iktidarın ikilemlerini ortaya koyuyor.

Prix Pictet Sergisi

FİNALE 12 SANATÇININ ESERİ KALDI

Finale kalan 12 sanatçının çalışmaları, tedirginlik verici güç olgusu etrafında, yakın geçmişte yaşadığımız ve halen yaşamakta olduğumuz çarpıcı gerçekleri dolaysız biçimde gözler önüne seriyor. Sanatçılar: Robert Adams, Daniel Beltrá, Mohamed Bourouissa, Philippe Chancel, Edmund Clark, Carl De Keyzer, Luc Delahaye, Rena Effendi, Jacqueline Hassink, An-My Lê, Joel Sternfeld, Guy Tillim 30 Ocak'ta açılan sergiyi 28 Nisan'a kadar mutlaka gezin: Daha iyi bir dünya için... İstanbul Modern'deki etkinlik ücretsiz.

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı