İlk Krep Güzel Çıkmaz

2 dakika okuma süresi

İlk Krep Güzel Çıkmaz

Rusya'da genellikle şubat ayının sonunda ya da martın başında kutlanan Maslenitsa bayramı şaşırtıcı ritüeller içeriyor. Haydi birlikte göz atalım!

Kimine göre 21 Mart'ta kutlanan Nevruz, kimine göre 21-23 Mart'ta baharın gelişi amacıyla kutlanır. Orta Doğu'da Nevruz kutlama hazırlıkları başlarken, Rusya da Maslenitsa Bayramı kutlanıyor. Nevruz'a eşdeğer anlam taşıyan Maslenitsa Ruslar için çok önemli. Rusya'da genellikle şubat ayının sonunda ya da martın başında kutlanan Maslenitsa bayramı şaşırtıcı ritüeller içeriyor.

Rusya'da çok eski zamanlardan beri varolan ve kökleri Hıristiyan öncesi Rusyası’na dayanan bu bayram, bir hafta boyunca kutlanır. Ruslar için, Maslenitsa, kışın bitmesi ve ilkbaharın gelmesi anlamını taşır. Ruslar'ın Maslenitsası, bir nevi Orta Asya haklarında yaygın olan, son zamanlarda Türkiye’de de kutlanmaya başlanan Nevruz bayramıyla benzerlik gösterir. Maslenitsa haftasında güneş şeklindeki krepler yapılıyor ve eş dost akrabalara ikram edilir. En büyük kutlamalarının denk geldiği pazar günü, Maslenitsa kuklası yakılır, böylece kış kovulur. Malenitsa’dan sonra ise Ortodoksların en büyük orucu başlar.

BU BAYRAMDA KREPLER YAPILIR

Maslenitsa Bayramı'nde krep yeri büyüktür. Öyle ki atasözlerinde yer edinmiştir. Rusça’da en çok kullanılan deyimlerden biri Türkçe’ye 'İlk krep güzel çıkmaz (küme gibi çıkar)' şeklinde tercüme edilir. Bunun anlamı şudur: Herhangi bir iş her zaman ilk başta güzel gitmiyor. Bunun en yakın Türkçe karşılığı ise 'Hayırlı işler zor başlar'. Bu deyim, genellikle bir işin başarısızlığını yaşayan birini teselli etmek için söylenir. Bu durumu bir örnekle anlatacak olursak; - Duyduğuma göre sürücü (ehliyet) sınavına girmişsin. Nasıldı, başarılı geçti mi? - Hayır, ilk hakkımda sınavı kazanamadım. - Önemli değil, üzülme. İlk krep güzel çıkmaz. - Desteğin için teşekkür ederim.

KEDİ İÇİN HER ZAMAN MASLENİTSA DEVAM ETMEZ

Rusya'da sık kullanılan bir deyimde 'Kedi için her zaman Maslenitsa (Nevruz) devam etmez' sözü. Bu deyimin anlamı şudur: Eğlenceli, keyifli ve mutlu yaşam ömür boyu sürmez, bir gün zor zamanlar da mutlaka başlayacaktır. Deyim, şu Rus atasözünden çıktı: Kedi için her zaman Maslenitsa devam etmez, gün gelir, Büyük oruç da başlayacaktır' diye tercüme edilebilir. Rusya’da yedi gün süren, eğlence ve yemeklerle dolu Maslenitsa’dan sonra insan yedi hafta boyunca (40 gün) oruç tutacak. Ortodoksların orucu, Müslümanların orucundan farklıdır. Ortodokslar, belli hayvansal gıdaları yemez, alkol içmez, kötü alışkanlık ve eğlenceli ortamlardan uzak durur.

Kaynak: Rusya'nın Sesi

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı