İlaçları Klozete Dökünce Bakın Ne Oluyor

2 dakika okuma süresi

İlaçları Klozete Dökünce Bakın Ne Oluyor

İmha etmek amacıyla tuvalete atılan ilaçlar doğal hayat için önemli bir risk faktörü. Ayrıntılar Daha İyi Yaşam'da!

İmha etmek amacıyla tuvalete atılan ilaçlar doğal hayat için önemli bir risk faktörü. Uzmanlar bu durumun insanlar üzerinde de olumsuz etkileri olabileceği konusunda uyarıyor. Hem doğa hem de insan sağlığı için ilaçları klozete dökmek çok tehlikeli... 

Alman Çevre Yardımı Derneği'nden (DUH) Jürgen Resch, artan ilaç tüketiminin yeraltı ve içme suları açısından büyük bir tehdit oluşturduğuna dikkat çekti. Resch, söz konusu ilaçların toplanması için tek ve bağlayıcı bir sistem oluşturulması gerektiğini vurguladı. 2004 yılında bu bağlamda oluşturulan AB yönetmeliği Almanya’da henüz uygulamaya geçmedi. Derneğin verilerine göre, Almanya'daki 20 binin üzerindeki eczaneden sadece birkaç bini kullanılmayan ya da kullanma tarihi geçen ilaçları geri alıyor. Resch, "Bu ilaçların hayvanlar üzerinde etkileri olduğunu yıllardır biliyoruz. Bu olumsuz etkiler insanlar üzerinde görülene kadar beklememeliyiz" diye konuştu.

ANTİBİYOTİKLER RİSK OLUŞTURUYOR

Antibiyotikler ve doğum kontrol haplarının içindeki hormonal maddeler veya etken maddesi diklofenak olan ağrı kesicilerin özellikle tehdit unsuru oluşturabileceği belirtiliyor. Her ne kadar kullanılan ilaçların etken maddelerinden bir bölümü boşaltım sistemiyle dışarı atılsa da kanalizasyon ve yeraltı sularındaki ilaç kalıntılarının önemli bir bölümüne yanlış şekilde imha edilen ilaçlar sebep oluyor.

YEDİ KİŞİDEN BİRİ TUVALETE DÖKÜYOR

Almanya'da her yedi kişiden biri kullanmadığı ya da kullanma tarihi geçen ilaçları tuvalete atıyor. 2008 yılında yapılan bir araştırmaya göre Almanya'da her yedi kişiden biri kullanmadığı ya da kullanma tarihi geçen ilaçları tuvalete atıyor. Sıvı ilaçları tuvalete dökenlerin oranıysa yüzde 50'yi buluyor.

BALIKLAR FARKLI DAVRANIYOR

Amerikan 'Science' adlı bilim dergisinde iki hafta önce yayımlanan bir araştırma ise endişeleri onaylar nitelikte. İsveçli bilim insanlarının yaptıkları araştırma, içeriğinde psikiyatrik ilaç kalıntıları tespit edilen sularda yaşayan levreklerin alışılmadık davranışlar sergilediğini ortaya koydu. Araştırmacılar normalde çekingen ve dikkatli davranan bu balıkların, kendilerinden beklenmeyen şekilde saklanma yerlerini terk ettiklerini ve sosyal davranışlarını değiştirdiklerini gözlemledi. Daha önce yapılan bazı araştırmalarsa diklofenak etken maddesinin gökkuşağı alabalıklarında hücresel değişikliklere neden olduğunu ve abalıkların doğurganlık oranlarını düşürdüğünü ortaya koymuştu. © Deutsche Welle Türkçe

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı