İETT'nin Güneş Enerjisiyle Çalışan Otobüsü

1 dakika okuma süresi

İETT'nin Güneş Enerjisiyle Çalışan Otobüsü

İETT'nin çevreci ve yakıt tasarrufu sağlayan otobüsü ilk seferine çıktı.

Kalabalık bir şehir olan İstanbul'a malum artık ne otobüs yetişiyor ne de başka bir toplu taşıma aracı... E malum araba sayısı çoğaldıkça hava kirliliğinde ki artış bir o kadar çoğaldı.Ama tüm bunların üzerine güzel haber İETT'den geldi!

İşte tam bu noktada yüzümüzü güldüren bir gelişmeyi İETT açıklıyor! Türkiye’de İETT (İstanbul Elektrik Tramvay ve Tünel İşletmeleri) tarafından geliştirilen ilk güneş paneliyle çalışan otobüs sefere başladı. Topkapı-Eminönü arasında ilk seferini geliştiren pilot otobüsün enerji ve yakıt tasarrufu sağlayacağı söyleniyor. Ayrıca oldukça çevreci bir özelliği olan otobüs tavan kısmında tam tamına 15 adet güneş paneline sahip.

Otobüs küresel ısınmaya sebep olmuyor

Otobüs hem akü tasarrufu sağlıyor hem de yenilenebilir enerji üretiyor. Tüm bunların yanı sıra ise kükürtoksit,azotoksit ve uçucu kül salınımı da yapmıyor.

"Yakıt tasarrufu sağlayacak"

İETT çevre mühendisi Fatma Nur Yılmaz'ın açıklamalarına göre, güneş enerjili otobüste LCD ekranları, şarj ünitelerini, WİFİ sistemini, kameraları, sesli anons sistemini ve akbil okutma cihazlarını güneş panelleri karşılayacak. Ayrıca güneş enerjisi panelleri aküye yardımcı olacağı için yakıt tasarrufu sağlayacak.

Yolcular memnun

İETT'nin güneş enerjili otobüsüne binme fırsatı bulan yolcuların yorumları ise hep olumlu yönde. Gerek trafiğe olan katkısı hem de çevreci yapısından dolayı bu otobüs ilk seferinde kullanıcılarından geçer not aldığı kaydediliyor.

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
/sivilcelerinizi-daha-da-cogaltacak-10-hatali-cilt-bakimi-12673.html