İçişleri Bakanı Efkan Ala'nın İstifası Gündemde

2 dakika okuma süresi

İçişleri Bakanı Efkan Ala'nın İstifası Gündemde

Efkan Ala'nın istifası gündemdeki yerini korurken, boşalan makama, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu getirildi. Ayrıntılar Daha İyi Yaşam'da!

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile Başbakan Binali Yıldırım’ın dün akşamki sürpriz görüşmesinden sonra Ankara'da hareketli saatler yaşanmaya başladı. Görüşme ardından, kabine değişikliği gündeme bomba gibi düştü. 3 yıldır İçişleri Bakanı olarak görev yapan Efkan Ala görevinden istifa etti.

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında, istifası kabul edilen Efkan Ala’dan boşalan İçişleri Bakanlığı’na, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı ve Trabzon Milletvekili Süleyman Soylu’nun, Süleyman Soylu’dan boşalan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na, Bursa Milletvekili Mehmet Müezzinoğlu’nun atanmalarına dair tezkere yayımlandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Soylu ile görüştü

Bu sürpriz kabine değişikliği öncesinde, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın dün öğleden sonra Soylu ve Müezzinoğlu ile ayrı ayrı görüştüğü ortaya çıktı. 

Ala’nın da bu görüşmelerin hemen sonrasında Milli Eğitim Bakanlığı’nda üst düzey bürokrat olan kardeşi Atıf Ala ile görevden ayrılacağı bilgisini paylaştığı öğrenildi. 

Bu sürecin Başbakan Yıldırım’ın da bilgisi dahilinde yaşandığı belirtilirken, bakan ve parti yöneticilerinin büyük bölümünün ise olanlardan kamuoyuyla birlikte haberdar olduğu öğrenildi. 

Başkan Yıldırım 1 dakikalık konuşma yaptı

Saat 20.00’de kameraların karşısına geçen Başbakan Yıldırım, 1 dakika süren konuşmasında şunları söyledi:

"İçişleri Bakanımız Bursa Milletvekili Efkan Ala’nın istifasıyla boşalan bakanlığa Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Trabzon Milletvekili Süleyman Soylu, boşalan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na da Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Dr. Mehmet Müezzinoğlu atanmıştır. Kamuoyuna bu bilgileri sunuyorum. İçişleri Bakanlığı’nı bırakan Efkan Ala bakanımıza yaptığı hizmetlerden dolayı teşekkür ediyorum. Görevlerine atanan bakanlarımıza başarılar diliyorum."

Efkan Ala kimdir?

1965 Erzurum doğumlu Efkan Ala, İçişleri Bakanlığı görevini Aralık 2013 ve Mart 2015 tarihleri arasında sürdürdü, 24 Kasım 2015 tarihinde ise görevine tekrar başladı. Bu görevinden önce 2007 ve 2013 yılları arasında 6 yıl boyunca Başbakanlık Müsteşarlığı görevini yaptı. 2003 ve 2004 yılları arasında Batman, 2004 ve 2007 yılları arasında ise Diyarbakır valisi olarak görev yaptı. Efkan Ala, 31 Ağustos 2016'da İçişleri Bakanlığı görevinden istifa etti.

Süleyman Soylu kimdir?

Süleyman Soylu, 1969'da İstanbul'da dünyaya geldi. Soylu, İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi'nden mezun oldu. Soylu, meslek kariyerine ilk olarak 1990 yılında İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) aracı kurumlarında başladı. Soylu, 1995 yılından bu yana kendi kurduğu şirketiyle ticari hayatını sürdürüyor.

1987 yılında siyasi hayata atılan Soylu, Merkez sağ Doğru Yol Partisi'nde (DYP) Gençlik Kolları'nda göreve başladı. 1987 ve 1990 yılları arasında DYP İstanbul İl Teşkilatı'nın Gençlik Kolları Yönetim Kurulu üyeliği ve teşkilat başkanlığı görevini üstlendi.17 Temmuz 1995'te DYP Gaziosmanpaşa İlçe Teşkilatı başına getirildi ve 25 yaşında Türkiye´nin en genç ilçe başkanı unvanını aldı. 4 yıl sonra 29 Nisan 1999'da İstanbul il başkanlığı görevini geldi ve 2002 Genel Seçimleri öncesi milletvekili adayı oluncaya kadar bu görevi yürüttü.

2008–2009 yılları arasında ise Demokrat Parti genel başkanlığı yaptı. 23 Haziran 2015 ve 31 Ağustos 2016 tarihleri arasında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı olarak görev yaptı. 

Editörün Seçimi: Daha İyi Yaşam - Gündem

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
/sivilcelerinizi-daha-da-cogaltacak-10-hatali-cilt-bakimi-12673.html