Hurma Yemenin 6 Önemli Faydası

2 dakika okuma süresi

Hurma Yemenin 6 Önemli Faydası

Ramazan ayının vazgeçilmez meyvelerinden biri olan hurmanın 6 önemli faydasını sizler için derledik.

Ramazan ayında oruçlar açılırken hurmanın ayrı bir yeri olduğunu hepimiz biliyoruz. Eminiz birçoğumuz hurmanın faydalarından haberdar ancak bilmeyenler için hurmanın faydalarını paylaşmak istiyoruz. 8 bin yıldan bu yana varlığı bilinen hurma hücre yenileyici ve güçlü antioksidan özelliği sayesinde tam bir kanser savar.

Arap ülkelerinde kanser vakalarının oranını hiç araştırdınız mı? Ülkemizle karşılaştırma yapıldığında bu oran daha az çıkar. Çünkü Arap ülkelerinde sık tüketilen hurma insanları kanserden korumak için adeta kalkan oluşturuyor. Şimdi hurma tüketiminin diğer faydalarına bakalım.

hurma

Hurma Yemenin 6 Önemli Faydası

1.Günlük Besin İhtiyacını Karşılıyor

Hurma içinde barındırdığı 15 farklı mineral, A vitamini, C vitamini, B vitamini türevleri, folik asit, karbonhidrat, lif ve protein sayesinde günlük besin ihtiyacını tek başına karşılıyor. Yani bir insan sadece hurma ve su tüketerek normal hayatına devam edebilir.

2.Kırmızı Etten Daha Çok Enerji Veriyor

100 gr yağsız kırmızı etin 150 kalori olduğunu düşünürsek 100 gr hurma yaklaşık 300 kalori ediyor. Yani hurma enerji bakımından kırmızı etin iki katı enerji sağlıyor. İş yoğunluğu çok olan kişilerin, ve halsizlik hisseden kişilerin sık sık hurma tüketmesinde fayda var.

hurma

3.Vitamin Hapına Eş Değer

Son yıllarda yaygınlaşan vitamin ve mineral takviyesi ilaçlar var. Aynı enerjiyi hurma yiyerek te sağlayabilirsiniz. Özellikle gebelik döneminde ayrı ayrı kullanılan vitamin takviyesinin tümünü hurma tek başına karşılıyor.

4.Günlük Demir İhtiyacını Karşılıyor

Hurma düzenli olarak tüketildiğinde demir eksikliğinin neden olduğu kansızlığa iyi geliyor. Günlük 5 adet hurma tüketerek günlük demir ihtiyacının yüzde 11’ini karşılayabiliyorsunuz. Özellikle anne karnındaki bebeğin “nöral tüp defekti”ne karşı korunması için yeterli miktarda olması gereken folik asit (folat) vitamini hurmada bolca bulunuyor.

hurma

5.Anne Sütünü Artırıyor

Doğumdan sonra sütünüzün az olduğunu düşünüyorsanız hurma tüketin. Hurmanın içinde oksitosin bulunur ve bu sayede emziren annelerin süt salgısını arttırır.

6.Kansere Karşı Koruyor

Sinirleri güçlendiren B6 vitamini ve magnezyum mineralinin hurmada çok fazla bulunmasından dolayı kasların daha fazla çalışmasını sağlar. Böylece kanser riskini ve kalp krizi riskini en aza indirir. Hurmanın günlük 5 tane ve aç karna yenilmesi daha fayda sağlıyor.

Editörün Seçimi: Şeker Hastaları Hurma Yiyebilir mi?

Dondurulmuş Gıdalar Zararlı mıdır?

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


  • 2
    emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
/sivilcelerinizi-daha-da-cogaltacak-10-hatali-cilt-bakimi-12673.html