Hülya Köksal ile Şiir Üzerine

2 dakika okuma süresi

Hülya Köksal ile Şiir Üzerine

Edebiyat dünyasına “Düşlerde Büyür Çocuklar” şiir kitabıyla başlayan Hülya Köksal’ı Daha İyi Yaşam ile şiir üzerinde yaptığımız röportajla yakından tanıyalım!

“Düşlerde Büyür Çocuklar” şiir kitabıyla okurlar tarafından oldukça beğeni toplayan Hülya Köksal ile güzel bir röportaj gerçekleştirdik. Asıl mesleği Tarih öğretmenliği olan Hülya Köksal’ın edebiyat ve şiir sevdasını Daha İyi Yaşam olarak sizlerle buluşturuyoruz..

Hülya Köksal ile Şiir Üzerine

Öyleyse şairimizin 2017 yılında yılında çıkarmış olduğu Düşlerde Büyür Çocuklar şiir kitabında yer alan bir şiiriyle başlayalım..

şiirNAKIŞ

“Önce dağınık saçlarını topladı 
Sonra düşüncelerini 
Duygularına çekidüzen verdi 
Çizdi yüzüne gökkuşağını 
Koydu gözüne içli bir bakış 
İşledi yüreğime özlemli bir nakış” 

Hepimiz sizi Düşlerde Büyür Çocuklar şiir kitabıyla tanıdık. Sizi tanımayanlar için kendinizden bahsedebilir misiniz?

1969 yılında Artvin Ardanuç'ta doğdum. Uludağ üniversitesi Necatibey Eğitim Fakültesi Tarih ve Anadolu Üniversitesi Sosyoloji Bölümü mezunuyum. Halen tarih öğretmeni olarak görev yapıyorum. 

Hülya Köksal olarak şiir sizin için nedir ve şiir yazma sırrınızı açıklar mısınız?

Şiir yaşamın anlamı ifadesi gülümsemesi yorgun yüreği kırgın bir dünyada başkaldırıdır. Yaşamın içinden besleniyorum. Şiir yazarken dizeler yaşama yaşam dizelere karışıyor. Özellikle aşk ve acının içinde yoğrulan şiirlerin daha güçlü olduğunu düşünüyorum.  

Şiir kitabınızı hazırlarken ilham aldığınız birileri oldu mu ya da beni şiir yazmaya heveslendirdi dediğiniz şairler?

Nazım Hikmet, Can Yücel, Cemal Süreya ve Ahmet Telli özellikle çok sevdiğim dev şairler. Ama Türk şiirinin pek çoğu devi var Pablo Neruda başta olmak üzere dünya şiirini takip etmeye çalışıyorum. Türk ve dünya şiirinin devlerinden ve yaşamdan beslenmeye çalışıyorum. 

Düşlerde Büyür Çocuklar şiir kitabınızı yazarken toplumsal mesaj düşüncesiyle mi yazdınız yoksa yazarken kendiliğinden şekillendi mi?

Bazı şiirler toplumsal mesaj düşüncesiyle yazıldı. Çoğu yazarken kendiliğinden şekillendi. 

Hayal dünyanızın şiir yazmak kadar genişlemesine sebep olan olaylar nelerdir? 

Çocukluğumdan beri hayal kurarım imgelerle yaşayan bir insanım ve yaşananlar umut edilenler okunanĺar hayal dünyasını geliştiriyor. 

İlk defa ne zaman ''Ben yazar olacağım'' dediniz? Aileniz sizin seçimlerinize karşı çıktı mı?

İlk defa 10 yaşımdayken ilgisiz bir alan ama Yaşar Kemal’i rehber aldım ve ben de yazacağım dedim. Ancak ilkokul yıllarımda şiir yazmaya başladım. Üniversite yıllarımda idolüm ve halen Nazım Hikmet oldu. 

Düşüncelerinizi, hayallerinizi ve de hayalinizde kurguladığınız şeyleri bir başkasının okuması size nasıl hissettiriyor?

Şiir yüreğin yüreğe açılması yürekten yüreğe köprü kurulması bence. Anlaşılmanın düşündürmenin sorgulamanın yeni bir bakış açısı kazandırmanın yolu. Bu bedenle bir yüreğe ulaşmak çok heyecan verici. 

Günümüzün edebiyat dünyasını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Edebiyat yaşamın içinden beslenmelidir yaşamı değiştirmeli dönüştürmelidir. Bireysele de toplumsal ile birlikte yanıt vermelidir. Bu anlamda çok zengin ve güçlü bir edebiyatımız ve edebiyatçılarımız var.

En Çok Okunan: Hülya Köksal’dan Düşlerle Büyür Çocuklar
 

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
/mide-botoks-uygulamasi-op-dr-kemal-hunerli-roportaj-12708.html