Herkes İçin En Riskli Bölge

1 dakika okuma süresi

Herkes İçin En Riskli Bölge

Vücut kitle indeksinizin normal olması sağlıklı olduğunuz anlamına gelmez!

Yapılan araştırmalara göre normal kiloda olmalarına rağmen bel çevresinde fazladan yağı olanlar, şişman insanlara göre daha fazla kalp hastalığından ölme riskine sahipler. Araştırmalarda bulunan bilgilere göre karın içindeki organları çevreleyen ve göbek yapan yağ sağlık için çok tehlikeli. Kilomuzu tespit etmek için kullandığımız vücut kitle indeksine (BMI) göre oranın, normal sınırlar arasında olması ya da halk arasında yaygın olan inanışa göre boy – kilo oranının eşit veya daha az olması kişilerin kalp hastalığına yakalanmayacağının garantisi değil.

Bel- Kalça Oranının Hesaplanması

Basitçe göbek deliğimizin hemen üstünden bel çevremizi ölçüp, bunu kalçamızın en geniş yerinden aldığımız ölçüye bölersek bu oranı bulabiliriz. Oranın yüksek olması kalp hastalığı tehlikesinin yüksek olduğunun belirtisidir. Buradan da anlayacağımız gibi kalça ve bacaklarda olan fazla yağlanma bel çevresine göre daha az tehlikelidir.

Kalın Bel Risk Faktörü

Bel çevresinde yağlanma olanlarda sırasıyla metabolik sendrom, insülin direncinde artma, TİP 2 şeker hastalığı, kan yağlarında artma, kolesterol dengesizliği, hipertansiyon gibi hastalıkları beraberinde getirmektedir. Önlem alınmadığı takdirde hastalar sonraki aşamada ne yazık ki kalp hastalıkları ve buna bağlı ölüm riski ile karşı karşıya geliyorlar.

Örnek Hesaplama: Bel çevresi 88 cm, kalça çevresi 90 cm olan bir kadın için hesaplarsak; 88/90= 0,97 olduğu için yüksek risk grubuna girmektedir. Sağlıklı beslenme ile fiziksel egzersizi artıran aktiviteler bel kalınlaşmasını engelleyebilir. Çocuklarımızın da bel çevresini ölçerek ileride olabilecek kalp hastalığı riskini de tahmin edebiliriz. Önemli olan bilinçli olup önlem almaktır.

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı