Her Yıl Milyonlarca Köpekbalığı Ölüme Bırakılıyor!

2 dakika okuma süresi

Her Yıl Milyonlarca Köpekbalığı Ölüme Bırakılıyor!

Doğa katliamı her yerde. Hong Kong'daki katliama ekonomi için yapılan en dramatik katliamlarda başı çekiyor. Yakalanan köpek balıklarının süzgeçleri kesilip tekrar suya atılıyor. Süzgeci kesilen balıklar yüzemeyince boğulup ölüyor. Bakın bu katliam ne için yapılıyor..

Hong Kong’ta çatıların üzerinde kurutulan binlerce köpek balığı yüzgeci bulundu. Tacirler, daha önceleri kaldırımlarda kuruttukları köpek balığı yüzgeçleri için gözlerden uzak bir yer bulmuş gibi görünüyor. Eskiden yoldan gelen geçenler bu durumdan yakınıyordu şimdi ise Hong Kong dünyanın en büyük köpek balığı yüzgeci ihracatçısı sayılıyor. 

balık

Eskiden kaldırımlarda kurutulan yüzgeçler protestolar nedeniyle artık gözden uzakta çatılarda kurutuluyor.

Herkesin gözü önünde

Kısmen yasak olmasına rağmen Avrupa Birliği de Asya'dan yüksek miktarda köpek balığı yüzgeci ithal ediyor. Avrupa Parlamentosu 2012 Kasımında köpek balığı yüzgeci ticaretine izin veren yasal boşluğu doldurmak için karar aldı. Bu hukuki sıkılaştırmanın köpek balığı sayısının artmasına yardımcı olması bekleniyor.

Yüzgeçler olmazsa olmaz

Yüzgeçler, köpek balıklarının yüzebilmesi ve kendilerine yön verebilmesinde yaşamsal öneme sahip. Yüzgeç ticareti yapanlar genellikle balıkların yüzgeçlerini kestikten sonra onları tekrar suya bırakıyorlar. Bu önemli organlarını kaybettikten sonra köpek balıkları yüzemiyor ve deniz dibinde boğuluyorlar. 

balık2

Zavallı köpek balıkları yüzgeçleri kesildikten sonra denize bırakılıyor, ancak yüzemeyince boğuluyor.

Yüzgeçlere Duyulan Yoğun Talep

Cildi yenilemek ve gençleştirmek için kullanılan köpek balığı yüzgecinin aynı zamanda afrodizyak etkisi var. Uzmanlar, dünyadaki yoğun köpek balığı yüzgeci talebinin sürdürülebilir olmadığını belirtiyor. Uluslararası köpek balığı saldırıları dosyasına göre her yıl 30 ila 70 milyon arasında köpek balığı, yüzgeci için öldürülüyor.

Asalet ve Zenginlik Göstergesi

Köpek balığı yüzgeçleri Asya’da lezzetine göre değil dokusuna göre kategorize ediliyor. Bunlar düğünlerde, büyük iş yemeklerinde çorba olarak servis ediliyor, asalet ve zenginlik sembolü sayılıyor. Köpek balığı yüzgeci tüketimine karşı protestolar Hong Kong’ta oldukça yaygın. Bunlardan biri de Uluslararası Amerikan Okulu öğrencilerinin sırtlarına sahte yüzgeçler bağlayarak gerçekleştirdikleri bu protesto. Hong Kong Köpek balığı Vakfı sorunun acilen çözülmesi için Yönetim ve İcra Kurulu Başkanı Leung Chun-Ying’e çağrıda bulunuyor.

kopek

Köpek Balığı Saldırıları

Yüzgeç ticaretiyle mücadelede, köpek balıklarının insanlara saldırma eğilimi nedeniyle dünyanın ilgisini çekme konusunda sıkıntı yaşandığı belirtiliyor. Uluslararası Köpek Balığı Saldırıları Dosyası raporuna göre, 2011 yılında 125 köpek balığı saldırısı yaşandı. Bunların 75’inde kışkırtma söz konusu değilken, 12 saldırı ölümle sonuçlandı.

Kaynak: Deutsche Welle Türkçe

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı