Hayır Diyememe Problemi

1 dakika okuma süresi

Hayır Diyememe Problemi

Uzmanlara göre çevrenizdekilere karşı “hayır” diyememe ciddi güven kaybı içeriyor.

“Hayır” diyemem sorunu çoğu insanın yaşadığı problemlerden biri. Kaşınızdakine karşı hayır diyemiyorsanız güven duygusu eksikliğiniz var demektir. Uzmanlara göre sırf karşıdaki insanı incitmemek için “hayır” yerine “evet” demek bazı sorunların işaretçisi.

Bazen hayatınızda öyle bir an olur ki ne ailenize, ne arkadaşınız, ne eşiniz ne de patronunuza hayır diyemezsiniz. İstemediğiniz bir durumu kabullenir ve taviz verirsiniz. Bunun çözümü ise istemediğiniz bir şeyi önce kendinize bunu söylemeniz daha sonra da karşı tarafa bunu bir şekilde belirtmeniz. Aksi halde bu duygu sizi daha çok içine alacaktır. Çevrenizdekilere hayır diyememenizin belli başlı nedenleri var.

İşte o nedenler:

Yetiştirilme tarzı

Özellikle Türk kadınlarının yetiştirilme durumlarından dolayı hayır demek onlar için ayıp olur endişesi taşıyor. Bu nedenle karşısındakine asla hayır diyemiyor. İstemese de kabul ediyor.

Aile yapınızda eğer erkek ve kıza karşı farklı davranma yapısı varsa ileriki hayatınızda bu tür eksiklikler olabiliyor. Büyüklerin hep “ayıp olur öyle denmez” tarzı cümleleri ileride hayır diyememenize neden olabiliyor. Güven duygunuz azalıyor ve kişiliğinizde eksiklik oluşuyor.

Suçluluk duygusu

Hayır diyemeyen kişilerin gösterdiği özelliklerin başında suçluluk duygusu yatıyor. Hayır diyemeyenler bu duyguyu çok sık hissediyorlar. Bu da kendisine olan güven eksikliğinden kaynaklanıyor.

Hayır diyememe sorunundan kurtulmak için öncelikle bu suçluluk duygusundan kurtulmanız gerekiyor. Hayır demenin son derece doğal bir şey olduğunun bilincinde olunması gerekiyor.

Doğru bir üslupla hayır demenin hiçbir kötü yanı yoktur. Eğer hayır demeyi hep geri plana atarsanız ileride hayatınızda çok olumsuz şeylere neden olabilir . Kişiliğiniz ve öz güveniniz için hayır demeyi öğrenin ve bunun denemelerini yapın. Emin olun ki o güveni kazandığınızda hayata karşı bakış açınız değişecek. Siz “hayır” diyebiliyor musunuz?

Çocuklar için yaşam yolu haritası!

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
/evin-havasini-temizleyen-bitkiler-12687.html