Havuzların Neden Olduğu 4 Sağlık Sorunu

2 dakika okuma süresi

Havuzların Neden Olduğu 4 Sağlık Sorunu

Bayram tatilinizde havuza girmeyi düşünüyorsanız havuzların neden olduğu 4 sağlık sorununu bilmenizde fayda var.

Kurban Bayramı’nın yaz aylarına gelmesini fırsat bilen birçok kişi için henüz yaz sezonu bitmiş değil. Deniz, kum, güneş üçlüsünü bayram tatilinde yaşamak isteyenlerin bilmesi gerekeler var. Tatilde havuz keyfi bir başka ama dikkat edilmediğinde bazı rahatsızlıklara neden olabiliyor. Daha İyi Yaşam olarak havuzların neden olduğu 4 sağlık sorununu sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Havuzların Neden Olduğu 4 Sağlık Sorunu

Havuza girmeden önce bu konularda önleminizi alarak tatil keyfinizin yarıda kalmasının önüne geçebilirsiniz. Bazı havuzlar yeterli oranda dezenfekte edilmediğinden dolayı bazı sıkıntılar çıkarabiliyor. Bu nedenle havuzlardan çok denize girmeyi tercih edin.

1.İshal

Son zamanlarda sürekli ishal sorunu yaşıyorsanız yaz döneminde girdiğiniz havuz nedeniyle olma olasılığı çok yüksek. Havuzların neden olduğu 4 sağlık sorunundan biri olan havuzlar yeterli miktarda temizlenmediğinde kişinin mikrop kapmasına neden oluyor. Enfeksiyona maruz kalanlarda bu nedenle kanlı ishal bile yaşanabiliyor. Havuz sonrası ishal sorunu yaşamamak için havuza girdikten sonra mutlaka yıkanın ve bol sıvı tüketin. Eğer ishal sorununuz varsa bunu bile bile de havuza girmeyin.

havuz

2.Kulak iltihapları

Hijyenik olmayan havuzların neden olduğu sağlık sorunlarından biri de kulak iltihapları. Dış kulak iltihabı kulakta şişme, akıntı, tıkanma ve duyma sıkıntıları gibi problemlere neden olabiliyor. Dış kulak iltihabı her yaş gruplarında yaşanmasına rağmen daha çok çocuklarda görülüyor. Bu sorunu yaşadığınızda kulaklarınızı kuru tutmaya çalışın. Yüzerken de kulak tıkacı ya da bone kullanmak faydalı olabilir. Kulağınıza su kaçması sonucunda şişme, kızarıklık gibi durumlar yaşanırsa mutlaka doktora başvurun.

3.Göz Enfeksiyonları

Havuz suyuna uzun süre maruz kaldığınızda göz enfeksiyonlarına yaşayabilirsiniz. Bakteri, virüs ve mantara bağlı olarak yaşanılan göz enfeksiyonları görme kaybına ya da gözü kaybetmeye kadar ciddi sorunlara neden olabiliyor. Göz enfeksiyon riski herkeste aynı olmasına rağmen bağışıklığı zayıf olan kişilerde daha fazla yaşanabiliyor.

havuz

4-Cilt Enfeksiyonları

Kirli havuz suyu sonucunda ciltte mantar kaynaklı sağlık sorunları ortaya çıkabilir. Havuz sonrasında cilt enfeksiyonlarının yanı sıra vajinal mantar enfeksiyonlarıyla da sık yaşanıyor. Bu tür sağlık sorunlarını yaşamamak için kirli ve bulanık bulduğunuz havuzlara kesinlikle girmeyin.

Havuz sonrası siz hangi sağlık sorunlarını yaşadınız?

En Çok Okunan: Yaz Aylarında İdrar Yolu Enfeksiyonu

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
/mide-botoks-uygulamasi-op-dr-kemal-hunerli-roportaj-12708.html