Havuzda Asla Bunu Yapmayın!

1 dakika okuma süresi

Havuzda Asla Bunu Yapmayın!

Havuzdaki enfeksiyon riskinden nasıl korunabiliriz?

Yaz sezonu açıldı! Sıcaklardan bunalan bizler, denizlere, havuzlara akın etmeye başladık! Peki havuzların enfeksiyon riski taşıdığını biliyor muydunuz? Özellikle otel ve toplu kullanım alanlarındaki havuzlara dikkat etmekte fayda var. Havuzdaki enfeksiyon riskinden korunmak için ne yapmalı ve ne yapmamalıyız?

Daha İyi Yaşam, Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Şeyda Atabay'ın bilgilerini sizler için derledi! havuz içerisinde gözlerin açılmaması gerektiğini önemle vurguladı.

Hava sıcaklığı nedeniyle mikroplar hızlı yayılıyor!

Aşırı nem ve yüksek sıcaklıklar nedeniyle mikroplar, hastalığın salgın haline gelmesine sebep oluyor! Gözde enfeksiyona neden olan bakteri ve virüslerin kızarıklık ve batma yaptığını belirten Op. Dr. Atabay, "Bu enfeksiyon etkenleri özellikle çok bulaşıcıdır" dedi.

Toplu kullanılan havuzlar büyük risk taşıyor!

Otel ve toplu kullanım alanlarındaki havuzlarda özel bir hassasiyet göstermek gerekiyor. Gözde enfeksiyonuna adenoviral enfeksiyonu olarak adlandırılan virüsler neden olur. Bu virüsü taşıyan kişilerin göz ve solunum yollarındaki salgıları bulaşmaya ve hastalığın yayılmasına neden olmaktadır.

Hastaların özellikle ellerini gözlerine değdirmemeleri, kalabalık ortamlara girmemeleri, havuz gibi toplu kullanım alanlarını kullanmamaları gerekiyor.

Kesinlikle havuz gözlüğü takmalısınız! 

Hastalığın bulgularının gözde kızarıklık, batma, sulanma, kaşınma, sonrasında çapaklanma ve kulak önündeki lenf bezlerinin şişmesi olarak gözlendiğini kaydeden Op. Dr. Şeyda Atabay, salgını engellemek amacıyla hastaya önerilerde bulundu:

 1. Göz kızarıklığı, çapaklanması olan kişilerle yakın temasta bulunmamak en önemlisidir.
 2. Toplu kullanım alanlarındaki havuzlar kullanılacaksa mutlaka havuz gözlüğü takılmalı.
 3. Havuzda su içinde gözler açılmamalı.
 4. Lens kullanıyorsa kesinlikle lens ile havuza girilmemelidir.
 5. En küçük bir göz probleminde ise en yakın göz hastalıkları doktoruna muayene olunmalıdır.

(Kaynak: İHA)

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


 • emoji
 • emoji
 • emoji
 • emoji
 • emoji
 • emoji
 • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
/mide-botoks-uygulamasi-op-dr-kemal-hunerli-roportaj-12708.html