Hastalıklara karşı 3 çay

1 dakika okuma süresi

Hastalıklara karşı 3 çay

Kış kapıya dayanmadan hastalıklara karşı 3 çay önerilerini kaçırmayın deriz!

Prof. Dr. Erdem Yeşilada, özellikle kış aylarında  vücudun hastalıklara karşı direncini artırmak için en doğal koruyucuların bitkisel yöntemler olduğunu söylüyor. Kış kapıya dayanmadan hastalıklara karşı 3 çay önerilerini kaçırmayın deriz!

IHLAMUR ÇAYI: 

Bağışıklığı artıran en önemli bitkilerden biri olduğunu söyleyen Prof. Yeşilada, araştırmalarının sonucunda ıhlamur içerisindeki bileşenlerden bazılarının iltihap giderici ve ağrı kesici etki gösterirken, bazı bileşenlerin de boğazı yumuşatarak tahrişi önlediğinin ve soğuk algınlığı şikayetlerini hafiflettiğinin görüldüğünü belirtti. Yeşilada ayrıca, üzerine taze kaynatılmış sıcak su ilave edilerek çay şeklinde demlendiğinde bazı uçucu bileşenlerinin  yatıştırıcı etkisi deneysel olarak gösterildiğinden, en önemlisi inatçı öksürüklerde ıhlamurun rahatlatıcı olabileceğini söyledi. Oldukça da lezzetli olan ve siyah çay yerine içebileceğiniz ıhlamur çayı, hastalıklara karşı 3 çay önerisindeki yer almayı fazlasıyla hak ediyor!

ZENCEFİL ÇAYI:

Soğuk algınlığının önlenmesi ve tedavisinde yararlı olacak bir diğer bitkinin zencefil rizomlarının da beklenen etkinin desteklenmesi bakımından önemli olduğunu söyleyen Yeşilada, "Bilimsel çalışmalar, zencefil içerisindeki gingerol, şogaol gibi bileşenlerin, kuvvetli iltihap giderici etkisi bulunduğunu ortaya koymaktadır" şeklinde konuştu.

ADAÇAYI: 

Ağız ve boğaz iltihaplarında etkili olduğu bilinen adaçayı bitkisinin içerdiği uçucu bileşenlerin ağız ve boğaz iltihaplarında (farenjit, jinjivit gibi) yararlı olduğunu vurguladı ve araştırma sonuçlarının bu durumu kanıtladığını anlattı:

"Çay şeklinde hazırlanan (kesinlikle kaynatılmadan) adaçayı ile hazırlanan gargaranın bu amaçla kullanılması önerilmektedir. .İsviçre'de boğaz ağrısı şikayeti ile hastaneye başvuran 155 gönüllü üzerinde yürütülen bu çalışmada, bileşiminde ekinezya ve adaçayı içeren gargaranın, 5 gün süre ile günde 10 defa kullanılması ile üçüncü günden başlayarak etkili olduğu gözlenmiş. Bir başka grup hastada yürütülen çalışmada 2 saat ara ile ağza sıkılan bir dezenfektan çözeltisinden daha yüksek etki bulunmuştur."

Sizde hastalıklara karşı 3 çay önerisine kulak verin,gribal enfeksiyonlara karşı önleminizi alın!

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
/sivilcelerinizi-daha-da-cogaltacak-10-hatali-cilt-bakimi-12673.html