Hamsili pilav tarifi

2 dakika okuma süresi

Hamsili pilav tarifi

Karadeniz mutfağına gitmeye ne dersiniz? Haydi gelin Daha İyi Yaşam ile birlikte,çok leziz hamsili pilav tarifini öğrenelim!

Karadeniz mutfağına gitmeye ne dersiniz? Haydi gelin Daha İyi Yaşam ile birlikte,çok leziz hamsili pilav tarifini öğrenelim!

Madem hamsili pilav yapıyorum, bu muhteşem lezzeti paylaşmak bir zorunluluktur benim için. İç pilav, pek te damak tadıma uygun bir seçenek değil benim için. Bu nedenle de iç pilav içeren tariflere genelde uzak dururum. Ne zaman ki annem bir arkadaşından bu tarifi öğrendi ve uyguladı, o zaman bu zamandır, çok sık pişirdiğim hatta çok beğenilmesi ve sürekli istenmesi nedeniyle, bir kış boyunca sadece 1 veya 2 hafta sonunu Hamsili Pilav PİŞİRMEDEN geçirmişliğim vardır. Kişi sayısına göre 1-1.5 kg hamsiyi kılçıkları da dahil olmak üzere ayıklıyorum. Daha önceden ıslatmış olduğum 1-1.5 su bardağı pirinç içine 5-6 büyük soğanı küp şeklinde doğruyorum. İçine 1 büyük demet maydanozu, sapları ile beraber incecik kıyıyorum… Yeteri kadar deniz tuzu ve taze çekilmiş karabiberi ekleyince malzemeler, tencerede yerini almak için hazır… Teflon tenceremin tabanına çok az sızma zeytinyağı koyuyorum. Hamsilerimi diziyorum. Klasik Hamsili pilav pozisyonu alan hamsilerim, bir havuz yarattığında, pirinçleri de ekliyorum. Üst tarafı da tamamıyla hamsi ile kapatınca tenceremin kapağını kapatıyorum. Su yok, yağ da yok… Yapım aşamalarıma tanık olan herkesin iddiası pirincin pişmeyeceği yönünde… Ama pirinçler; soğan, maydanoz ve balıkların suyu ile şaşkınlığa yol açarak, her seferinde pişiyorlar… Dikkat edilmesi gereken nokta, ocağın önce şiddetli açılıp, kaynama sesi geldiğinde en kısık seviyeye getirmek. Annem, pilav pişince, erittiği tereyağı ve pul biberi gezdiriyor. Ben yarı yarıya tereyağı- zeytinyağı  ya da sadece zeytinyağını  tercih ediyorum—tabi ki bol pul biber ile... Yağ oranı ve yağ miktarını, damak tadınıza göre belirlemeniz en doğru sonucu verecektir. MALZEMELER 1-1.5 kg Hamsi 1-1.5 su bardağı pirinç Sızma zeytinyağı/ Tereyağı 5-6 büyük soğan 1 büyük demet maydanoz Deniz Tuzu Taze çekilmiş Karabiber Pul biber Afiyet olsun :)   

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
/sivilcelerinizi-daha-da-cogaltacak-10-hatali-cilt-bakimi-12673.html