Hamilelikte İlk Hafta

2 dakika okuma süresi

Hamilelikte İlk Hafta

Tüm anne adaylarına ilk hafta hamilelik sürecinde neler yaşandığına dair tüm ayrıntıları araştırdık yazdık.

Hamilelik yaklaşık olarak 40 hafta olup yani 9 ay gün süren bir dönemdir.  Hamilelik başlangıcı olarak adet döneminizin ilk günü hesap edilir. Bu nedenle tıbbi açıdan ilk hafta hamile sayılmazsınız. Hamile olduğunu bilen biri tıbbi cihazlara girdiğinde cihazlar hamile kişiyi hafta hafta hamilelik şeklinde haftalara böler ve süreç bu şekilde işler.

Tıbbi cihazların hafta hafta böldüğü hamilelik çizelgesine göre tıbbi açıdan hamilelik 3 döneme ayrılır.

Bu dönemler Trimester yani 3 ay olarak isimlendirilir:

 1. Trimester (3 ay):  Bu dönemde bebeğin organ gelişimi oluşmaya başlar. Bebeğin ilk 13 haftası olup annenin hamilelik sürecine alışma dönemidir.
 2. Trimester (3 ay): Bebeğin 14 ila 24 hafta arasındaki gelişim sürecidir. Bu dönem ise ikinci 3 aylık süreçtir.
 3. Trimester (3 ay): Bu süreç bebeğin 27 ila 40 haftalık arası dönemini kapsar. Doğumun başladığı ve bittiği dönemdir.  Buna da son 3 aylık süreç denir.

Hamile kadınlar genelde hamile kaldıkları günü bilemezler. Bu nedenle hamilelik başlangıcı adet gününün ilk günü olarak kabul edilir ve bu zamana göre doğum tarihi belirlenir.

Korunmayı bıraktınız ve anne olmaya karar verdiniz. Yumurtlama döneminde spermlerden bir tanesi rahim duvarınıza tutunmayı başardı ve döllenmeye başladı. Gözünüz aydın artık hamilesiniz. Bebeğiniz cinsiyeti bu noktada belli oluyor.

Eğer rahme tutunup döllenmeye başlayan sperm Y kromozomu taşıyorsa erkek, X kromozomu taşıyorsa bebeğiniz kız olacaktır. Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi bu ilk hafta aslında hamile sayılmazsınız.

Döllenme 14 günde gerçekleşmektedir.  Yani hamile sayılabilmeniz için 2 haftanın geçmesi gerekmektedir.  Döllenmiş yumurtaya blastosist adı verilir. Bu süreçte rahme döllenmek üzere giden sperm küçük bir hücre topundan ibaret. 

Bu hücre embriyoyu ve plasentayı oluşturacak bir yapıda. Hamileliğin ilk haftasında bebeğin  DNA yapısı belirlenir.  Rahim ağzında yumuşama başlar ve mukus kalınlaşarak rahim ağzını enfeksiyonlara karşı koruyan bir kalkan oluşturur. 

Bu değişiklikler yaşanırken rahimden 1-2 damla kadar kan gelebilir. Endişelenmenize hiç gerek yoktur.  Bu kan döllenme sürecinde oluşur ve her kadında olmaz. İşte hamile olan her kadında hamileliğin ilk haftasında bu değişiklikler yaşanıyor. Sizce ilk haftada neler oluyor?

Gebelikte bulantı ve kusmayla nasıl baş edilir?

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


 • 3
  emoji
 • 2
  emoji
 • emoji
 • emoji
 • emoji
 • emoji
 • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
/mide-botoks-uygulamasi-op-dr-kemal-hunerli-roportaj-12708.html