Hamilelikte Cinsel İlişki!

1 dakika okuma süresi

Hamilelikte Cinsel İlişki!

Muhtemelen çoğu kişinin merak ettiği bir konu bu. Acaba hamilelikte cinsel ilişki sakıncalı mı? İşte cevabı..

Daha İyi Yaşam sizler için hamilelikte cinsel ilişkinin bebeğe herhangi bir zararı olup olmadığını araştırdı. Hamilelik her alanda kadınlarda değişiklik yarattığı gibi cinsel ilişki konusunda da değişimler yapmakta.

Hamilelikte cinsel ilişki zararlı mı?

Hamilelik döneminde kadınsal hormonlar neredeyse tavan yapıyor. Bu nedenle normal seyrinde giden hamilikler için doğuma yakın döneme kadar geçen sürede cinsel ilişki için herhangi bir sakınca yoktur.  

Uzmanlara göre normal bir hamilelik yaşayan kadın cinsel ilişkiye girebilir. Bunun bebeğe hiçbir zararı yoktur. Uzmanlara göre penisin bebeğe değmesi imkansız. Hatta bazı uzmanlara göre hamilelikte yaşanan cinsel ilişkinin olumlu etkisi var. Bebeği hareketlendiriyor ve kalp atışını hızlandırıyor. Bu sonuçlar NST çekimlerinde görülebiliyor.

Bu nedenle bu konudaki korkularınızdan kurtulabilirsiniz. Ancak bazı uzmanlara göre hamileliğin son iki ayında cinsel ilişkiye girilmemesi gerekiyor. Nedeni ise bebeğin enfeksiyon kapma riski olabiliyor.

Hamilelik döneminde kadında cinsel istek?

Hamilelik döneminde hormonların da etkisiyle anne adayında bir takım değişiklikler söz konusu olabilir.

Hamileliğin ilk dönemlerinde kadınlarda cinsel istek artışı görülebilir ancak bu devamlı değildir. 

Hamileliğin ilk 3 ayında kadında cinsel istek hafif azalır. Hamileliğin 12 ile 28. haftaları arasında kısmen artar veya değişmez. Hamileliğin son aylarında ise belirgin düşme gösterir. Doğum gerçekleştikten 3-4 ay sonra ise yine bir azalma görülür ve sonrasında yeniden düzelme seyri izlenir.

Hamilelik döneminde erkekte cinsel istek?

Hamileliğin bazı dönemlerinde de erkekte de cinsel isteksizlik yaşanır. Bunun temelinde yatan neden ise erkeğin baba olma profiline hazır olmaması nedeniyle stres yaşaması. Kadında meydana gelen hamilelik sinyalleri ve etkileri erkekteki cinsel isteği ikinci plana atar. Çoğu erkekte ise bebeğe zarar verme korkusundan dolayı bu isteksizlik yaşanır.

Sizce hamilelikte cinsel ilişki olmalı mı?

Evlilik ve Cinsel Yaşam

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


  • 2
    emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
/mide-botoks-uygulamasi-op-dr-kemal-hunerli-roportaj-12708.html