Hamilelikte Boza İçilir mi?

1 dakika okuma süresi

Hamilelikte Boza İçilir mi?

Kış aylarının vazgeçilmez lezzetlerinden biri olan boza hamilelikte içilir mi? Daha İyi Yaşam olarak araştırdık ve bakın neler bulduk..

Salep, bitki çayları derken bozayı unutmuyoruz değil mi? Kış aylarının keyifli içeceği olan boza hamilelikte içilir mi merak ettik ve araştıralım dedik. Böylelikle hamileler boza içip içmemekte tereddüt etmeyecek.

Boza herkes tarafından sevilen bir Türk içeceği. Darı irmiği, su ve şekerden üretilen bu içecek kış aylarının en çok tercih edilen içeriklerinden biri. Memorial Şişli Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü’nden Uz. Dyt. Merve Yüksek bozayı sevmeyenleri bile sevdirecek faydalarını anlattı.

Bozanın faydaları neler?

Boza bağışıklık sistemini kuvvetlendirerek kansere karşı adeta kalkan oluşturuyor. Boza probiyotikten zengin bir kış içeceği. Bunun yanında sindirim sistemi, mide yanması ve gaz şikayetlerine karşı etkisi büyük. Gelelim bozanın hamileliğe etkisine.

Hamilelikte boza içilir mi?

Birçok faydası olan boza hamileler içinde oldukça faydalı bir besin. Boza içinde barındırdığı A, B grubu, E vitaminleri ve kalsiyum, demir, fosfor mineralleri sayesinde anne adayının sütünü arttırır. Hamilelik döneminde ve emzirme döneminde aşırıya kaçmamak şartıyla gayet sağlıklı ve faydalı bir içecek. Boza aynı zamanda yetişkinlerde kemik erimesini önlüyor.

Bozanın ideal kullanım oranı

Boza her ne kadar kış aylarının favori içeceği olsa da besin değeri açısından oldukça yüksek değerler içeriyor. 1 su bardağı boza 300 kalori yani 2 bardak süte eşdeğer. Zayıflama niyetindeyseniz bozayı çok fazla tüketmemeniz gerekir.

Bozada dikkat edilecek nokta ise bozayı 3-4 günden fazla bekletmemek. Boza ne kadar ekşirse o kadar zehirleme ihtimali artar.

Sizce bozanın faydaları neler?

Hamilelik döneminde sağlıklı beslenme nasıl olmalıdır?

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


 • 3
  emoji
 • emoji
 • emoji
 • 1
  emoji
 • emoji
 • emoji
 • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
/mide-botoks-uygulamasi-op-dr-kemal-hunerli-roportaj-12708.html