Hamilelik Lekelerine Çözüm: Maydanoz Maskesi

2 dakika okuma süresi

Hamilelik Lekelerine Çözüm: Maydanoz Maskesi

“Hamilelik lekelerinin tedavisi var mı?” sorusunun cevabı Daha İyi Yaşam’da!

Deride güneş gören bölgelerde sonradan ortaya çıkan, kahverengi lekeler şeklinde kendini gösteren bir cilt sorunu olan hamilelik lekesine, “malesma” da deniliyor. Hamilelik lekeleri en çok kadınlarda ve genellikle yüz bölgesinde oluşur. Yüz bölgesinde en sık yanaklar, üst dudak ve alında, yüz dışında ise boyun, göğüs orta hat ve ön kolun dış yan yüzünde görülür.

Hamilelik lekelerinin ana etkenleri; kadınlık hormonları ve güneştir. Hamilelik döneminde bu hormonlarının artması ile doğal olarak deri güneş görmediği alanlarda da koyulaşır. Burada en dikkat edilmesi gereken nokta şöyledir; güneş gören bölgelerde oluşan lekelenmeler güneş görmeyen bölgelerdekilerin aksine hamilelik sonrası düzelmezler! Hamilelik dönemi lekelerinden kurtulmak için özellikle güneş ışığına çıkmamanız gerekmektedir.

Lekeler sadece hamilelikteki hormon artışından kaynaklanmaz!

Beyaz tenli bayanlarda ve sarışınlarda hamilelik lekeleri oluşumu ihtimali daha yüksektir. Hamilelik maskesi denmesine rağmen “melasma” sadece hamilelerde görülen bir sorun değildir. Doğum kontrol hapı kullananlar, bazı kozmetik ürünlerin kullanılması da benzer sorunları tetikleyebiliyor. Bazen üst dudağa yapılan bir ağda bile sonrası lekelenme başlayabilir.

Lekeler mevsim dönemlere göre belirginleşebilir!

Hamilelik lekelerinin oluştuktan sonraki genel seyri kış aylarında güneşin etkisinin azalması ile lekelerin renginde açılma, yaz aylarına girişte var olan leke alanlarının tekrar koyulaşması yanında yeni alanlarda da lekelerin oluşması şeklindedir.

Farklı tedavi yöntemleri kullanılıyor

Birçok kadın farklı tedavi farklı yöntemlerine başvuruyor. Bu yöntemler renk açıcı kremlerin, doğal hazırlanan bir takım karışımların kullanılması ve güneş koruyucu kremler, kimyasal peeling, dermabrasyon, lazer tedavileri şeklinde sıralanabilir.

Geçici düzelmeler can sıkabilir!

Fakat bu tekniklerin çoğu lekelerde geçici bir düzelmeye neden olur. Daha sonra koruma devam ettirilmez ise lekelerde tekrar koyulaşma görülür.

Uzmanlardan uzun süreli tedavi önerisi

Uzmanlar, sırasıyla; 10 saatlik maske kullanımını, ilaç formunda krem ve haplarla desteklenen 3 aylık bir ana tedavi ve sonrasında en az 9 ay sürecek koruma tedavisini kapsayan 1 yıllık bir tedavi sürecini öneriyor. Bazı vakalarda ek olarak zeminde kalan lekelenme için lazer tedavisi de uygulanıyor. Bu yöntemler ile yaklaşık %85-90 oranında lekelerin yok edilmesi veya kontrol altına alınması mümkün.

Maske kullanımı önerisi: Maydanoz suyu maskesi

Maydanoz suyunun cilt lekeleri ve kırışıklıkları geçirme etkisi olduğu eskiden beri bilinir. Size bu maskenin kullanımını öneriyoruz!

Maydanozlarınızı yıkayın ve robottan geçiriniz. Limonların suyunu sıkınız. İkisini eşit ölçülerde karıştırınız ve hamilelik lekesi problemi olan bölgeye uygulayınız. Karışımı cildinizde 15 dakika bekletip ardından ılık su ile durulayınız. 

Editörün Seçimi: Kadınlar Kulübü TV - Hamilelik

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
/mide-botoks-uygulamasi-op-dr-kemal-hunerli-roportaj-12708.html