Hamilelik belirtileri nelerdir?

3 dakika okuma süresi

Hamilelik belirtileri nelerdir?

Hamile olduğunuzu düşünüyorsunuz ve emin değil misiniz? Daha İyi Yaşam sizler için hamilelik belirtilerini derledi.

Hamilelik belirtileri nelerdir ? Hamilelik belirtileri ne zaman başlar? tüm ayrıntılar yazımızda. Son adet döneminin gecikti ve hamile olduğunuzdan şüpheleniyorsanız test yaptırmak için size ipucu verecek bu belirtilere göz atalım. 

Hamile olduğunuzdan şüphelendiğiniz durumda ya da planlı hamilelik sürecinde bir takım ilk hafta belirtileri adı altında sinyaller vardır. Bunlar hamile olduğunuza dair ipucu verir. Tabii kesin hamilelik sonucu yapılan kan testiyle ortaya çıkar. Hamileliğin ilk haftasında bazı belirtiler var demiştik ancak bu belirtiler olmadan da süreç işleyebilir sizi yanıltmasın. 

Hamile anne adayları normal belirtilerin dışında psikolojik bir takım belirtiler de yaşayabilir.

Aynı zamanda ilk hamilelik sürecini çok şiddetli şekilde de geçirebilir. Bu nedenle adet gecikmesi yaşandığında ilk akla gelen sorudur “acaba hamile miyim?” işte bu şüphelerinizi cevaplayacak ipuçlarını sizler için sıraladık.

Bakalım size tanıdık gelecek durumlar var mı?

Kadınların yaşadıkları ilk hafta hamilelik belirtileri genelde benzerlik gösterir.  

-Hamileliğin ilk belirtisi olan embriyonun yerleşme kanaması çoğu kadın tarafından adet kanaması ile karıştırılmaktadır. 1-2 gün sürmekte ve lekelenme şeklindedir.

- Annede bu semptomla birlikte baş dönmesi,bulantı, aşırı koku hassasiyeti, göğüslerde Ağrı ve büyüme, karında meydana gelen şişlik, kalp çarpıntıları ve iştahsızlık sorunları baş gösterir.

-Yine gebeliğin ilk iki haftasındaki cinsel isteksizlik de gebelik belirtileri arasında gösterilmektedir.

-Tabi hamleliğin klasik en sık belirtisi adet döneminin gecikmesidir. Ancak her adet gecikmesi gebelik olduğu anlamını taşımaz. Kullanılan ilaçlar, iklim değişiklikleri, hormonal hastalıklar ve stres de adet gecikmesine neden olabilir.

-Nefes darlığı sorunu ortaya çıkar. Merdivenleri çıkarken birden nefes darlığı çekebilirsiniz. Bunun nedeni büyüyen cenindir ve büyüdükçe bu sorun da artacaktır.

-Göğüsleriniz sutyenin için sığmamaya başlar ve hassasiyet oluşumuna neden olur. Ancak karıştırılmamalıdır ki o hassasiyet adet dönemleri yaklaşırken ki durumla aynı olduğundan hamile olmayabilirsiniz.

-Klasik en sık belirtidir yorgunluk. Hamile olana anne adayları ilk haftadan yoğun bir yorgunluk hissi içinde kendini bulur. Sabah yataktan çıkmama isteği, akşamları erken uyuma isteği ve gün içinde ayakta duramama gebeliğin ilk belirtileri arasındadır.

-Hamileliğin ilk haftasında mide bulantıları baş göstermeye başlar. Özellikle 6 haftalık hamile olan anne adayları bu durumu sık yaşar. Bu bulantılar sabah, öğle ve gece meydana gelir.

-Sık idrara çıkma isteği yaşanır. Kendinizi sürekli tuvalete gitme isteğinde buluyorsanız ve derin bir uyku çekemiyorsanız gözünüz aydın hamilesiniz diyebiliriz. Çünkü gebelik süresince bedeniniz fazladan sıvı üretecektir.

-Çoğu anne adayında olmasa da gebeliğin ilk belirtilerinden biri baş dönmesidir. Nedeni ise rahmin yaptığı baskı sonucu yeterli miktarda kan pompalamamasından kaynaklıdır.

-Aş erme, açlık hissi ve kokulara karşı hassasiyet. Anne adaylarının diğer yaşadığı belirtilerin başında gelir. Aş erme ve açlık hissi çok uzun sürmez 3-4 aylık hamile olduğunuzda ortadan kaybolacaktır. Ancak kokulara karşı hassasiyet için aynı şeyi söyleyemeyiz. Hamile anne adayları en çok parfüm ve sigara kokularından rahatsız olurlar. Bunların dışında midede yanma, sindirim sisteminde yavaşlık nedenlerinden dolayı kabızlık hissi en sık rastlanan durumlardan biridir.

- Bunların dışında hamileliğin ilk belirtileri olarak ruh halindeki değişimleri de gösterebiliriz.  Çok çabuk sinirlendiğinizi ve her an stresli olursunuz. Gülerken bir anda ağlamak isteyebilirsiniz. Duygusallık alır sizi gider.

Evet tüm bu belirtileri yaşadınız ve hamile olduğunuza biraz daha ikna oldunuz sanırım artık hamilelik testi ya da gidip kan testiyle kesin sonuca varma vakti!

Hamilelikte Adet Görülür Mü?

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


 • 46
  emoji
 • 23
  emoji
 • 2
  emoji
 • 16
  emoji
 • 7
  emoji
 • 4
  emoji
 • 5
  emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
Ayşe
Ayşe - 24/10/2017 17:19
Bende de ilk haftalardan bulantı başlamıştı
/evin-havasini-temizleyen-bitkiler-12687.html