Hamileler Oruç Tutabilir Mi?

1 dakika okuma süresi

Hamileler Oruç Tutabilir Mi?

Hamileler oruç tutabilir mi sorusunun cevabını merak ediyorsanız Daha İyi Yaşam olarak derlediğimiz yazımıza göz atmanızda fayda var!

Her hamile kadının merak ettiği konulardan biri de hamilelikte oruç tutmanın bebeğe zararı olup olmadığı. Biz de Daha İyi Yaşam olarak bu konuyu araştırdık ve sizlerle paylaşmak istiyoruz. Tabi kesin bilgi için uzmanınıza danışmanızda fayda var.

Hamileler Oruç Tutabilir Mi?

Hamilelik döneminde anne adayının yeterli beslenmesi ve de yeterli oranda sıvı alması sağlıklı bir hamilelik süreci için son derece önemli. Hatta kolay doğumun yollarından biri sağlıklı beslenmeden geçiyor. Hamilelik döneminde sağlıklı bir bebek dünyaya getirmek için anne adayının normal şartlarda günlük 2-3 litre su tüketmesi gerekiyor.

hamile

Beslenme ve de yetersiz sıvı alımı hamilelik döneminde kan şekerinin düşmesine neden olacağından çok dikkat edilmesi gerekiyor. Bu dönemde hamilelik döneminde oruç tutulması bebeğin ve anne adayının sağlığı açısından uygun değil. Oruç tutan bir anne adayının bu süreçte mide bulantısı, kusma, mide yanması ve kabızlık gibi sorunları artabilir.

Lohusalık Döneminde Oruç Tutulur mu?

Uzmanlara göre hamileyken oruç tutmak nasıl sakıncalıysa lohusalık döneminde de aynı riski taşıyor. Doğum yapan anne emzirme döneminde olduğu için ilk önce sütü azalır ve sütünün kalitesi azalır. Durum böyle olunca da bebek anne sütünden alması gerektiği besini alamaz.

hamile

Ancak hamilelikte ve lohusalık döneminden illa da oruç tutmak istiyorsanız mutlaka doktorunuza danışınız. Sahurda ve iftarda yediklerinize iki katına dikkat edin. Yağlı ve şekerli yiyecekler yerine protein ağırlıklı, meyve ve sebze ağırlıklı beslenmelisiniz.

Hamilelik döneminde oruç tutanların yorumlarını bekliyoruz!

En Çok Okunan: Yaz Hamileleri İçin Sağlıklı Tatil Önerileri

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
/cilt-catlaklari-icin-dogal-cozumler-12660.html