Güzellik İçin 7 Süper Besin

2 dakika okuma süresi

Güzellik İçin 7 Süper Besin

Güzelliğinize güzellik katmak için Daha İyi Yaşam olarak sizlerle 7 süper besini paylaşıyoruz!

Bayanlarda güzellik deyince akla ilk olarak dış görünümümüzün kaç yaşında olduğunu ele veren saç, tırnak ve cildin görünümü gelmektedir değil mi? Haydi yazımızı okumadan önce aynanın karşısına geçin ve kendinizi inceleyin. 

Saç kaliteniz bozulmuş ve mat mı görünmekte?  Cildiniz kuru ve derinizde yer yer çatlaklar mı bulunmakta?  Tırnaklarınızda çizgiler, kuruluk, beyaz lekeler, ve cansız bir görünümde mi? 

Güzellik İçin 7 Süper Besin

Böyle belirtileri görmüşseniz eğer maalesef yetersiz beslendiğinizin göstergesidir. Sağlıklı besin seçiminizin yanında yeterli su tüketimini, güneşten kendinizi korumayı, yeterli antioksidan tüketimini sağlamak gibi birçok faktör saç, tırnak ve cilt sağlığınızı olumlu etkileyerek genç bir görünüme sahip olabilirsiniz ama bu dikkate ilave olarak size canlı cilt, saç ve tırnaklarınızı sağlayacak 7 süper besin:

Domates ve Karpuz: Cildinizin yaşlanmasını hızlandıran önemli etkenlerden biri olan güneşin ultraviyole ışınlarının zararlarından korunmak için likopenden zengin, güneş losyonu işlevi gören süper güç domates ve karpuzun rolü büyüktür. Gün içerisinde veya sabah kahvaltınızda salatalarınıza mutlaka domates eklemeli, gün içerisinde ara öğünde mutlaka porsiyon miktarına dikkat ederek karpuz yemelisiniz. 

besin

Taze Yaban Mersini: Güzelliğin sırrı bu küçük mucizevi meyvede saklı olma sebebi bol miktarda C ve E vitamini içermesinden kaynaklı… Teninizin canlı ve pürüzsüz olmasını, saçlarınızın canlanmasını ve tırnaklarınızın kurumasını önleyerek destek sağlamaktadır. Yaban mersini yüksek miktarda E vitamini içermesinden dolayı vücudunuzun nemlenmesine katkıda bulunmaktadır.

Yumurta: Tırnaklarımızın temel dokusu proteindir. Protein yönünden zengin besinleri eksik tüketen kişilerin tırnakların kırılması ve uzamaması için önemli bir nedendir. Yumurta biyotin ve B kompleks vitaminlerinin çok iyi kaynağı olup amino asitlerin sentezinde görev alırlar. Bu sayede saçlarınızın kalitesini de etkilemektedir. Sağlıklı saç ve tırnaklar için yumurta tüketim sıklığınıza dikkat etmelisiniz.

besin

Ceviz: Saçlarınızın ve cildinizin pırıl pırıl olmasında ve saçlarınızın nemlenmesinde omega 3 yağ asitlerinin etkisi büyüktür. E vitamini yönünden de zengin olan ceviz; saç foliküllerinin de hasarını önleyerek saçlara hacim vermektedir.

Macha Çayı: Macha çayı metabolizmanızın hızlandırmasının yanında cilt sağlığınız için çok önemlidir. Macha çayı, normal yeşil çaya göre yüksek derece antioksidan içermekte yani serbest radikallerin vücuttan atılmasında çok önemli bir faktöre sahiptir. Polifenol içermesi ve polifenellerin cildinizi yenilenmesinde ve canlanmasında önemli bir rolü olduğu ispatlanmıştır.

besin

Kabak: Antioksidanlar ve vitaminler açısından önemli bir kaynak olan kabağın; serbest radikallerle savaşmak, yaşlanmayı önlenmek ve cildinizin korunmasına yardımcı olması için sıklıkla tüketilmelidir. 

Uzman Diyetisyen Aslıhan Küçük
Elemental Wellness Club

En Çok Okunan: Tok Tutan Besinler

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
/beslenme-ile-cilt-sarkmalari-onlenir-mi-12702.html