Günün Yemeği: Ördek..

2 dakika okuma süresi

Günün Yemeği: Ördek..

Bugün ne pişirsem sorusuna bir tavsiye de bizden.. Bugün ördek pişirmeye ne dersiniz? :)

Bugün annemler geliyor. Her türlü farklı tadı denemeye açık bir ailemin olması benim için gerçekten avantajlı bir durum. Bu avantajı değerlendirmek için bugün ördek denemesi yapmaya karar verdim.

Yurtdışı deneyimlerimde tatmış olduğum ördeklerden farklı olarak, ülkemizde yemiş olduğum birkaç ördek yemeğinde değişik bir çamur kokusu ve tadı olduğunu fark etmiş durumdayım.

Yapmış olduğum araştırmalar sonucunda, ördeklerin yaşama koşullarından dolayı- sulak yerler, bataklıklar vb.- bu kokuya sahip olduklarını öğrendim. Bu rahatsızlık verici tat ve kokuyu bertaraf edecek bir yöntemi nasıl bulabileceğimi düşünürken, en doğru çözümün avcılıkla uğraşan ve bu tarzdaki yemeklerle daha fazla ilişkisi olabilecek insanlarda olabileceği aklıma geldi.

İsabetli düşüncem sonucu bu ördek pişirmenin püf noktalarını avcı bir tanıdığımızdan iyice öğrendim. Şimdi bu öğrendiğim sırları uygulayarak, yemeğimi pişirmeye başlayabilirim.

Nasıl bir sonuç elde edeceğimi inanın ben de merak ediyorum…. Kokuyu önlemek amacıyla önce ördek eti  belli sebze ve baharatlarla haşlanmalı… 2 adet kemiksiz göğüs etini  4’e bölünmüş bir soğan, 2 diş sarımsak, 1 adet çubuk tarçın, bol miktarda kimyon, limon ve portakal kabuklarıyla 1 saat kadar haşlıyorum.

Bir saat sonunda eti tencereden çıkarıyorum, suyu dökerek tenceremi yıkıyorum. Aynı tencereye tekrardan su doldurarak etimi  tekrar 1 saat daha haşlıyorum. Bu sefer suya hiçbir şey eklemiyorum. İkinci haşlama işlemi bittiğinde etim, istenmeyen özelliklerinden arınmış şekilde soslanmaya hazır hale gelmiş vaziyette….Açılı biçimde dilimlediğim göğüs etimi, klasik portakal soslu ördek haline dönüştürmek istemiyorum bugün.

Zaten bu tattan çok da hoşlandığım söylenemez.. Bir wok tava alıyorum… Zeytinyağında, piyazlık doğradığım soğan, jülyen doğradığım kırmızı ve yeşil biber, biraz domates salçası ve etleri soteliyorum.

Deniz tuzu ve taze çekilmiş karabiberi tabi ki unutmuyorum. Sebzelerimin yeteri kadar yumuşadığına karar verdiğimde, ocağın altını iyice açarak, içilebilecek kalitede bir beyaz şaraptan ½ bardak kadar ekleyerek alkolün uçmasını sağlıyorum.

3-4 dakika kadar bu şekilde çevrilen yemeğim artık sunuma hazır. Masamın ortasında güzel bir salata, tabaklarda rahatsız edici hiçbir koku ve tat içermeyen ördek ve yanında mısırlı yabani pirinç pilavı…

Artık, yaşının gerektirdiği şekilde bir takım şeylere  önyargı ile yaklaşacak kızıma ‘ördek eti’ kelimesini duyurmadan masaya geçebiliriz. Biz ördeği; kızım ise yumuşacık olmasından dolayı bonfile zannettiği  yemeğimi,  afiyetle yedik…  Siz de deneyin…. Yaşamın farklı lezzetlerinin hayatınızı renklendirmesine izin verin…..  

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


 • 1
  emoji
 • emoji
 • emoji
 • emoji
 • emoji
 • emoji
 • 1
  emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
/sivilcelerinizi-daha-da-cogaltacak-10-hatali-cilt-bakimi-12673.html