Günün En Verimli Saatini Biliyor musunuz?

2 dakika okuma süresi

Günün En Verimli Saatini Biliyor musunuz?

Geceleri çok uyuyan mı yoksa sabahlayanlar mı daha başarılı? Tüm bunların cevabı Daha İyi Yaşam’da! İşte günün en verimli saati..

Çoğumuz bilmese de üretkenliğin aktif olduğu belli saatler var. Bu saatlerde insanlar daha aktif ve verimli işler çıkarıyor. Wall Street Journal’da yayınlanan yazıda Design Pickle adlı grafik tasarım şirketinin kurucusu Russ Perry, kendisi için en verimli saatlerin 04:00 ile 06:00 olduğunu belirtti.

Şaşırdınız değil mi? Çoğu insanın uykuda olduğu bir zaman dilimi. Ve bunu söyleyen kişi 3 çocuk sahibi ve yoğun iş temposuna sahip biri.

Russ Perry en önemli işlerini bu saatlerde yapıyor çünkü onun için en organize ve planlı olduğu saatler.  Sabah saatlerinde Facebook, mail ve mesajlar yan odada uykusuna devam ederken iş adamı bu saat diliminde işlerini hallediyor.

Russ Perry için en aktif saatler 04:00-06:00 arasında. Çünkü onu bu saat diliminde kimse rahatsız etmiyor. Two Awesome Hours kitabının yazarı bu konuyla ilgili olarak Psikolog Josh Davis de bu saatlerde içsel ve dışsal hiçbir etkenin seni ayartamayacağını belirtiyor.

Mantıklı düşününce zaten nasıl verimli olduğu sonucuna varıyoruz. Bu saatler arasında mail trafiği, yemek, kahve ve çay molası, sosyal medya gibi etkenlerden rahatsız edilmeden iki saat boyunca çalışmak neden verimli olmasın.  Şimdi soruyoruz: 

Tüm gün çalışmak mı yoksa sabah 2 saat çalışmak mı? Tabi herkes 2 saati tercih edecektir. Ancak bu saatler herkese uymayabilir. Çok fazla uykunuza düşkünseniz uyanana kadar 2 saat geçiyorsa Russ Perry gibi verimli olamayabilirsiniz.

Bu zaman dilimini sağlıklı kullanabilmek için öncelikle uyku saatlerinizi kaydırmış olmanız ve dinlenmiş olmanız gerekiyor.

Yoksa bu saatte kalkmanın hiçbir anlamı olmaz.  Eğer uykunu almış ve dinlenmiş bir vaziyetteysen bu saatleri verimli ve süper şekilde değerlendirebilirsin.  

Her insanın vücut saati farklı olabilir. Kişi kendi verimli saatini bulursa her anı fırsata çevirebilir.  Hangi işin hangi saatler arasında daha iyi yapılacağına dair genlerde kodlar yer almaktadır.

Size kısaca neyi ne zaman yapmalı? Sorusunu cevaplandıracağız..

Saat 01.00-02.00: Verimliliğin ve dikkatin en düşük olduğu saatler.

Saat 03.00: Bu saatlerde insan içe dönüktür, bedensel ve ruhsal olarak karanlık bir safhadır.

Saat 04.00: Vücut kendini yeni güne hazırlamaya başlar ve enerji üretilmeye başlanır.

Saat 05.00-06.00 arası yeni güne merhaba saatidir, stres hormonu gündüz değerinin yaklaşık altı katına çıkar.

Hayatımızdaki Değişimlere Nasıl Başlarız?

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


  • emoji
  • 1
    emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
/evin-havasini-temizleyen-bitkiler-12687.html