Günlerin Köpüğü Yeniden Vizyonda

1 dakika okuma süresi

Günlerin Köpüğü Yeniden Vizyonda

Günlerin Köpüğü (orijinal adı: L'Écume des jours) , yönetmenliğini Go Riju'nun yaptığı film Berlin Film Festivali'nde gösterildi.

Günlerin Köpüğü (orijinal adı: L'Écume des jours) Fransız yazar Boris Vian'ın 1946 yılında kalema aldığı roman yozlaşmış ilişkiler içinde yaşanan bir aşkı ve ardından gelen ölümü gerçeküstü bir zeminde işleliyor. Roman, iki günde yazılması ile de dikkat çekiyor. Ana karakterler, Colin ve Chloe'nin aşk hikayesini gerçeküstü ve fantastik bir dille anlatan kitap, sadece yazıldığı dönem değil, zamanımızda bile edebi dili ile hayret verici olma özelliğini taşıyor. Bu özelliği sayesinde 1968 yılında, aynı adla beyaz perdeye yansıyan filmde, Charles Belmont'un yönettiği filmde Jacques Perrin, Marie-France Pisier, Sami Frey ve Alexandra Stewart gibi oyuncular yeraldı. 2001 yılında ise roman ‘Chloe’ adıyla bir Japon filmine uyarlandı. Yönetmenliğini Go Riju'nun yaptığı film Berlin Film Festivali'nde gösterildi.

NİSANDA VİZYONDA

Roman, Rus besteci Edison Denisov tarafından 1981 yılında operaya uyarlandı. Şimdi ise günümüz film endüstrisinin nimetlerinden faydalanılarak, gelişmiş teknikler ile yazar Boris Vian'nın hayal gücü bir kez daha orjinal ismiyle ‘L'écume des jours’ beyaz perdeye aktarılıyor. Michel Gondry’nin yönetmenliğini yaptığı ve ingilizceye çevrilmiş hali ‘Mood Indigo’ olan filmin baş rollerini ‘Amelie’ filmi ile hafızalarımıza yer etmiş olan aktirist Audrey Tautao ile Romain Duris paylaşıyor. Nisan 2013 de vizyona girecek filmin ilk fragmanı gösterime girdi bile, izlediğinizde yukarıda yazan yorumlarımın yetersiz bile kaldığını düşünebilirsiniz.

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı