Gün İçinde Kaç Öğün Tüketmeliyiz?

2 dakika okuma süresi

Gün İçinde Kaç Öğün Tüketmeliyiz?

Gün içinde kaç öğün tüketmeliyiz diyorsanız sizler için derlediğimiz yazıda cevabını bulabilirsiniz!

Sağlıksız ve dengesiz beslenmenin sonucu olarak kilo kaçınılmaz bir durum. Gün içerisinde ölçülü ve düzenli beslenerek ideal kiloda olmak mümkün.

Gün İçinde Kaç Öğün Tüketmeliyiz?

Aslında farklı farklı görüşler olsa da gün içinde kaç öğün tüketmeliyiz? Sorusuna cevap olarak; 3 ana ve 3 ara olarak toplam 6 öğün cevabını verebiliriz.

Yemek yemenin belli bir saati ve düzeni vardır. Aksi halde kilo ve beraberinde şeker, tansiyon ve kalp rahatsızlıkları kaçınılmaz olur. Güne, günün en önemli öğünü olan kahvaltı ile başlanılır. Sağlıklı beslenme için en geç 9.00'da yapılmış olması gerekir.

öğün

Kahvaltıyı Atlamayın

Kahvaltı güne zinde ve dinç olarak başlamak için oldukça önemli. Yemek yedikten 2 saat sonra kan şekeri yavaş yavaş düşmeye başlayacağı için 11.00 gibi tüketilen bir ara öğün öğlene kadar çok acıkmayı engelleyerek fazla kalori almayı engeller.

Gün İçinde 6 Öğün Şart

Gün içerisinde en az 6 öğün tüketmek gerekir. Öğle ve akşam yemeği arası fazla olduğu için özellikle 16.00 saatlerinde bir ara öğün tüketmek gerekir. Bu sayede kaybedilen enerjinin geri kazanılması sağlanır.

öğün

Araştırmalara göre öğün sayısı fazlalaştıkça tüketilen besin miktarının azaldığı görülmüş. Bu yüzden gün içinde kaç öğün tüketmeliyiz? Sorusunun cevabı 6 öğündür. Fazla öğün tüketerek kandaki şeker düzeyi ve insülin salınımının kontrolü sağlanır. Kan şekerini belli bir seviyede tutabilmek için az ve sık yemek gerekir.

Özellikle süt ve süt ürünleri, lifli besinler, çiğ kuruyemiş ara öğünlerde sıklıkla tüketilen besinler arasında. Gece geç saatte tüketilen yemek metabolizmanın da yavaş çalışmasıyla birlikte kiloya dönüşür. Bunu önlemek için geç saatlerde yemek yerine hafif besinler tüketilmeli. Örneğin süt gibi.. Yağ yakımını hızlandıran süt aynı zamanda uykuya geçişi de hızlandırır.

Siz gün içinde kaç öğün tüketiyorsunuz?

Diyet yaparken ara öğünleri atlıyorsanız "Diyet Ara Öğünleri Neden Önemli?" başlıklı yazımızı mutlaka okuyun!

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


  • 1
    emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
/mide-botoks-uygulamasi-op-dr-kemal-hunerli-roportaj-12708.html