Güçlü Hafıza Ve Yeni Fikirler İçin Neler Tüketmeli?

2 dakika okuma süresi

Güçlü Hafıza Ve Yeni Fikirler İçin Neler Tüketmeli?

Hafızanızı güçlendirmek için tüketmeniz gereken besinler Daha İyi Yaşam'da!

Hafızanızın güçlü olması için neler yapmanız gerekir? Beyninizi çalıştıracak aktivitelerin yanında hafızanızın güçlü olması için beslenmenin de büyük önem taşıdığını biliyor musunuz? Zihni güçlendiren besinler ile hafızanızın güçlenmesini sağlamak sizin elinizde!

Araştırmalar, beynin, kanın taşıdığı oksijen ve glikozla beslendiğinden, belirli yiyecekleri daha fazla yiyerek hafızanızıve algılama yeteneğinizi artırıp daha hızlı düşünebileceğinizi gösteriyor.Şöyle ki düzenli ve doğru beslenen kişilerin gerek uzun dönemli hafızası gerekse kısa dönemli bellek kapasitesi diğer insanlara nazaran yüzde 25’lere varan oranlarda daha kuvvetli olur! 

Daha İyi Yaşam da sizler için Beslenme ve Diyet Uzmanı Ferin Batman'ın bilgilerini sizler için derledi! 

Güçlü hafıza 

Vücudun birçok hastalığa karşı daha dirençli olmasını sağlayan üzüm suyu, hafızayı da güçlendiriyor.

Uzmanlar, saf siyah üzüm suyu içenlerin kısa süreli ve sözsüz hafızalarında gelişme kaydedildiğini belirtiyor. Üzümün antioksidan özelliklerinden dolayı insan sağlığına muhtemel faydaları olan polifenoller bakımından zengin olmasının bu sonuçta rol oynuyor.

Odaklanma

Odaklanma için ceviz, fındık, fıstık, soğan ve karides gibi yiyecekler yenmelidir. Bu yiyecekler konferanslarda, konserlerde veya uzun araba yolculuklarında sinirleri kuvvetlendirirken, beyindeki haber alma maddelerinin oluşumunu hareketlendirirler.

Soğan, fiziksel yorgunluğa karşı kanı sulandırır ve beyin, oksijeni daha iyi alır. Karides de beyin besinidir. Dikkat verme süresini uzatır.

Stressiz öğrenme 

Lahana, tiroit bezlerinin aktivitesini yavaşlatır ve böylece daha stressiz öğrenmeyi sağlar.

Stresin getirdiği atıştırma krizlerinde, düşük kalorisi sayesinde bol bol çiğ olarak yenebilir.

C vitamini yönünden zengin olan limon ve portakal, algılama yeteneğini artırır. Çalışma ve sınav öncesi, limonata veya portakal suyu içebilirsiniz.

Yaban mersini ise uzun süreli bir öğrenmede idealdir.

Kolay ezber yapma

Hafızayı güçlendirmek için havuç, ananas, avokado, zencefil, kimyon gibi yiyecek ve baharatlar tüketilmelidir. Havuç, beyin metabolizmasını canlandırır ve hatırlama yeteneğini artırır. 

Uzun bir metin ezberleyebilmek için bolca C vitaminine ihtiyaç vardır; mangan içeren ananas bunu sağlar.

Yağ asidi içeren avokado, kısa süreli hafıza için iyidir.

Yeni fikirler üretme 

Yaratıcılığın geliştirilmesi için zencefil yenmelidir. Zencefil, içerdiği maddeler sayesinde beynin yeni fikirler üretmesini sağlar. Kanı sulandırdığı için vücutta daha serbest akar, beyin oksijenle beslenir.

Kimyonun içerdiği uçucu yağlar ise, bütün sinir sistemini harekete geçirir.

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
/mide-botoks-uygulamasi-op-dr-kemal-hunerli-roportaj-12708.html