Göz Temasının İlginç Etkileri!

1 dakika okuma süresi

Göz Temasının İlginç Etkileri!

Göz temasının insanlar üzerindeki bıraktığı bu etkilere çok şaşıracaksınız.

Göz teması her zaman işe yarar. Birini ikna etme de olsun biriyle daha fazla uyum sağlamada olsun her zaman etkili olmuştur. Boşuna dememişler “gözler kalbin aynasıdır” diye. Araştırmalara göre bebekler bile gözlerine bakan kişilere daha fazla dikkat ediyor.

Göz temasının tanımadığınız biri üzerinde bile etki gösterir. Diyelim ki bir mekanda oturuyorsunuz ve karşınızdaki kişi size bakıyor ama tanımıyorsunuz. Onun size baktığını hemen fark eder sizi olumlu veya olumsuz şekilde etkiler.Göz teması karşınızdaki kişiyle ilgili pek çok şeyi hatırlamanızı sağlar.

1980 yılında James P. Otteson ve çalışma arkadaşlarının yürüttüğü bir araştırmaya göre göz teması öğrenmeye olumlu etki yapıyor. Araştırmaya göre, öğretmenlerini gözlerinin içine bakarak dinleyen öğrenciler ders bitiminden öğrendiklerini daha iyi hatırlamıştır.

Yine araştırmalar doğrultusunda ortaya çıkan bilgiye göre sürekli kendisine bakıldığını hisseden kişiler bedenleriyle ve görünümleriyle ilgili daha fazla düşünmeye başlıyor.

Göz temasının faydaları 

Araştırmacılar göz temasının tedavi ve terapi amaçlı kullanılmasından yana. Böylece terapi gören kişi göz teması sayesinde daha olumlu sonuçlar vereceği düşüncesindeler. Göz teması aynı zamanda Alzheimer hastalığında hafızayı güçlendirme etkisi olduğundan hastalığı hafiflettiği sonucuna varılmıştır.

Göz temasında en önemli nokta ise göz temasının karşılıklı olması. Böyle durumlarda istenilen etkinin dışında kişide korku ve utanma duygusuna neden olur. Araştırmalara göre yabancı biriyle kurulan göz temasının 2-3 saniyeden fazla sürmesi kişiyi rahatsız ediyor.

Göz temasının ilginç gerçekleri

-İnsanlar üzgün ve depresif olduklarında göz temasından olabildiğince kaçınırlar.

-Sevilen kişilerle konuşurken daha fazla göz teması kuruluyor.

-Kadınlar erkeklere göre daha fazla göz teması kuruyor.

-Kalabalık alanlarda insanlar mümkün olduğunca az göz temasından kaçınırlar.

-Konuşan kişi sizinle sürekli göz teması kurarsa bu onun güvenilir biri olduğunu gösterir.

Sizce göz temasının ne gibi etkileri var?

Zihin Ötesi Terapisiyle Öz Güven Sorunu Giderilir Mi?

 

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


 • 1
  emoji
 • 2
  emoji
 • emoji
 • emoji
 • emoji
 • emoji
 • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
/mide-botoks-uygulamasi-op-dr-kemal-hunerli-roportaj-12708.html