Google Kemal Sunal'ı Böyle Andı

2 dakika okuma süresi

Google Kemal Sunal'ı Böyle Andı

Google "İnek Şaban"ı unutmadı!

Bugün Türk sinema tarihinin en büyük değerlerinden biri olan komedinin ustası Kemal Sunal'ın 70'inci doğum günü... Birçok özel günü atlamayan Google bugünü de unutmadı ve büyük ustanın canlandırdığı unutulmayan karakterin bulunduğu doodle tasarladı.

lYxy8_1415689731_4664  

Kemal Sunal Hakkında

11 Kasım 1944 yılında İstanbul'da dünyaya gelen Kemal Sunal, 3 Kasım 2000 tarihinde geçirdiği kalp krizi sonrası yaşamını yitirmişti. Türk sinemasının güldüren yüzü Kemal Sunal, yaşamı boyunca 82 filmde rol aldı. Kemal Sunal, ilkokulu Mimar Sinan İlkokulu'nda okudu, Vefa Lisesi'nden mezun oldu. Yüksek tahsiline Marmara Üniversitesi Gazetecilik bölümünde başladı. Öğrenimi sırasında Emayetaş Fabrikasında çalışmış, ayrıca elektrikçide çıraklık yapmıştır. Vefa Lisesindeki felsefe hocası Belkıs Balkır'ın sanatçıyı Müşfik Kenter ile tanıştırmasının, Kemal Sunal'ın kariyerinde önemli yeri vardır.

Unutulmazları

Türk sinemasında başta İnek Şaban tiplemesi olmak üzere canlandırdığı pek çok tiple sevenlerinin kalbinde taht kuran Kemal Sunal, 7'den 70'e herkesin sevgisini kazandı. İnek Şaban'ın sevilmesi ile birlikte Kemal Sunal, birçok filmde "Şaban" adlı karakteri canlandırmıştır.

gn2m8RF

1974 yılında evlendi. Ali ve Ezo adlarında biri kız diğeri erkek iki çocuğu oldu.

1977'de Antalya Film Festivalinde En İyi Erkek Oyuncu ödülünü alan Sunal, oyunculuğu ve özellikle değişik tiplemesiyle Türk sinemasında komedi oyunculuğuna yeni bir soluk getirdi.

1990'lı yıllardan itibaren filmleri kesintisiz olarak televizyonlarda yayımlanmaya başlandı; ama kendisi bu gösterimlerden maddi bir kazanç elde etmedi.

Eğitim yılları

12 Eylül öncesi dönemde yarım bıraktığı üniversiteyi, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümünden mezun olarak 1995'te bitirdi ve ardından yüksek lisans yaptı. Tamamlanmasından sonra "TV ve Sinemada Kemal Sunal Güldürüsü" adıyla kitap olarak basılan yüksek lisans tezinde kendi filmlerinin sosyolojik incelemesini yaparak iktidarların sanat alanına yaptıkları ideolojik müdahaleyi irdeledi.

Aramızdan ayrılışı

Hayatı boyunca toplam 82 filmde rol alan Kemal Sunaş, 3 Temmuz 2000'de "Balalayka" adlı filmin çekimlerine başlamak için Trabzon'a gitmek üzere bindiği uçakta kalkıştan hemen önce geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetti. İstanbul'daki Zincirlikuyu Mezarlığı'nda defnedildi.

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
/estetik-mucizesi-hyaluronik-asit-nedir-12665.html