Gıdaların "Uzun Boy" Üzerindeki Etkisi Nedir?

1 dakika okuma süresi

Gıdaların

Tükettiğiniz besinlerin boyunuza ne kadar etkili olduğunu hiç düşündünüz mü?

Çoğu zaman güzel kadın/yakışıklı erkek kavramları ile anılan "uzun boyun" % 80 gibi büyük bir kısmı genetik şifreler ile alakalı! Geriye kalan %20 de ise , beslendiğiniz besin maddeleri ve spor etkili oluyor. Hal % 2o'lik kısım hiç de yabana atılacak ya da azımsanacak bir oran değil. Ebeveynler dikkat ;Eğer çocuğunuzun uzun boylu olmasını istiyorsanız Uzman Diyetisyen Serkan Tutar'ın tavsiyelerine kulak verin. Sağlıklı beslenme ve özellikle tüketilmesi gereken gıdalar uzun boy üzerinde oldukça etkili! İşte uzun boy üzerinde etkili olan o gıda maddeleri;

uzun2

Susam:
 Kemik gelişimini destekleyen ve boy uzamasına yardımcı olan en önemli ve en çok kalsiyum içeren gıdalardan biri de susamdır.Susamı çocuklarınıza simit,börek ve poğaçayla tükettirebilirsiniz ama dikkat etmeniz gereken nokta,susamdaki yağ oranı yüksek olduğu için çocuklarda hızla kilo alımına neden olabilir.
 
Süt ve Süt Ürünleri:
 Kemik gelişimi için kalsiyumun önemi büyük ve bunun bir çoğunu süt ve süt ürünlerinden karşılamak mümkün.Sabah kahvaltıda çocuklarınıza peynir ve peynir çeşitlerinden yedirmeye alıştırın.Ayrıca gün içinde 2 bardak süt ve bir kase yoğurt mutlaka yedirin.Yemeklerin yanında içecek tercihini ayran olarak alıştırın.
 
Kuruyemiş:
 Çocuğunuz eğer süt ve süt ürünleri tüketmekte direniyorsa günde en az bir avuç;badem,fıstık,fındık ve cevizi severek yiyeceklerdir.
 
Çedar Peyniri:
 Tüm peynir çeşitleri kalsiyum açısından zengindir ama çedar peyniri 100 gr da 720 mg kalsiyum barındırır.Çocukların özellikle ergenlik dönemlerinde tüketmelerinde fayda var.
 
uzun3
 
Peki ya siz boy çocuğunuzun gelişimi için özellikle nelere dikkat ediyorsunuz?
 
Uzman bilgisi : çalışan ebeveynlerin çocuk yetişririken dikkat etmesi gereken noktalar;
 
 

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
/sivilcelerinizi-daha-da-cogaltacak-10-hatali-cilt-bakimi-12673.html