Gelecek Kaygısı Başarısızlığı Tetikliyor!

2 dakika okuma süresi

Gelecek Kaygısı Başarısızlığı Tetikliyor!

Genelde öğrencilerin üzerinde bir baskı olan 'gelecek kaygısı' başarısızlığı mı tetikliyor, Daha İyi Yaşam sizler için derledi!

Gelecek kaygısı nedir, gelecek kaygısı kimlerde görülür ve gelecek kaygısını yenmek için neler yapılmalıdır.... Kısacası; gelecek kaygısı hakkıda bilmeniz gereken her şeyi Daha İyi Yaşam sizler için derledi! 

Gelecek Kaygısı Nedir? 

Gelecek kaygısı özellikle genç nüfus üzerinde etkili olan, "İlerde ne yapacağım, seçeceğim meslek beni mutlu edecek mi, maaşımla ev geçindirebilecek miyim..." gibi soruların sürekli tekrarlanarak kendilerine sorulmasıdır. Bu sorgulamaların en temel nedeni gelecek kaygısıdır. 

Gelecek kaygısı, özellikle rekabetin ve acımasızlığın artarak, kısıtlı kaynakları olan piyasada daha fazla oyuncunun yer alması ile kendini göstermektedir. Henüz daha ergenlik çağlarında, gelecek ile ilgili sorgulamaların içinde bulunan birey, üniversiteden mezun olmaya yakın zamanlarda bu kaygıyı daha fazla hissetmektedir. Mezun olur olmaz güzel bir iş hayatına kavuşan bireylerin yanı sıra, uzun süre iş bulamayan ve geçinemeyen bireyler düşünüldüğünde, gelecek kaygısının özellikle ikini grupta bulunanlarca ne ölçüde hissedilebileceği tahayyül edilebilir.

Gelecek Kaygısı Kimlerin Üzerinde Etkilidir?

Aslında bunu sadece 'genç nüfus' olarak adlandırmamız pek doğru olmaz, ibreylerin genelinde görülen Gelecek Kaygısı, daha çok ileriye dönük plan yapamayan ve özgüveni düşük insanlarda görülür. Yaş ilerledikçe bu soruların hiçbiri tükenmez ve birey gitgide kendini yıpratır ve başarısızlık baş göstermeye başlar. 

Gelecek Kaygısı Bulunan İnsanlar Ne Yapmalı? 

İleriye dönük plan yapamayan bireyler karanlığın içindeki kişilere benzer. Döner dolaşır sürekli beyaz bir ışık aramaya çalışır. O beyaz ışığıda bulamayınca kendini karamsarlaştırır ve olumsuz yönde etkileyerek kaygılarını dinler ve onlara yenik düşer. İleriye dönük plan yapabilecek kişinin kendi potansiyelinin farkına varması gerekmektedir. Neleri sever, neler ister nasıl bir yaşam planı istemektedir. Bunları bildikten sonra o her konuda başarılı olacak ve gelecek kaygısı da ortadan kalkacaktır. 

Hayata dair yapılan '' Yanlış Tercihler '' insanları gittiği yolda şüpheye düşürmektedir. Şüphenin girdiği yol her zaman sorgulanır, ve hiç bir zaman bir gerçeğe ulaşamazsınız. Durum öyle bir noktaya gelir ki, bu sefer gerçeğide sorulamaya başlayarak gerçekle - yanlış arasında ikilemde kalmaları mümkün hale gelmektedir. Bunun için yapılan tercihlere dikkat etmeli ve onu netleştirebildiğimiz kadar netleştirmemiz gerekmektedir. 

Editörün Seçimi : Daha İyi Yaşam - Kişisel Gelişim 

 

 

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
/mide-botoks-uygulamasi-op-dr-kemal-hunerli-roportaj-12708.html