Füreya Koral’ın Sergisi İçin Hala Vaktiniz Var

1 dakika okuma süresi

Füreya Koral’ın Sergisi İçin Hala Vaktiniz Var

Türkiye’de seramik sanatının isimlerinden Füreya Koral’ın retrospektif sergisi 18 Ocak Perşembe gününe kadar Akaretler’deki Sıraevler’de devam ediyor.

Füreya Koral’ın Sergisi İçin Hala Vaktiniz Var!

Sergi, Kale Grubu’nun 60.yıldönümü vesilesiyle hayata geçirildi. Grup, Füreya Koral’ın bugüne kadarki en kapsamlı retrospektif sergisini düzenledi. Serginin küratörlüğünü Károly Aliotti, Nilüfer Şaşmazer ve Farah Aksoy üstlendi.

Sergide yalnızca Füreya Koral’ın ürettiği seramik eserler değil aynı zamanda sanatçının fotoğrafları, kişisel eşyaları, yazıları kısacası hayatına ve anılarına dair birçok belgeyle toplamda 200’e yakın eser sanatseverlerle buluşuyor.

füreya

37 yaşında seramiğe başladı

Füreya Koral, seramiğe ilk kez 37 yaşındayken İsviçre’de bir sanatoryumda verem tedavisi gördüğü sırada başlıyor. Teyzelerinin kendisine hediye olarak getirdiği malzemelerin birkaç yıl sonra bir sanata dönüşeceğini hiçbiri tahmin edememiş o yıllarda. Tedavisi bittikten sonra Paris’e giden Füreya Koral, burada ünlü seramik sanatçısı Georges Serre ile tanışıyor. Serre, onu seramik atölyelerine yönlendiriyor ve Füreya bir atölyede çalışmaya başlıyor.

Çok değil 3 yıl sonra 1951’de önce Paris’te sonra Türkiye’de ilk kişisel sergisini açıyor.  Füreya Koral kullandığı farklı teknikle yalnızca seramik ürünler değil birçok iç ve dış mekana duvar panoları da üretiyor.

füreya

Füreya’ya dair notlar

Füreya Koral 1910 doğumlu. Sanatçı bir ailede büyüdü. Fransız okulunda okudu ve keman çaldı. 2 evlilik yaptı. Özgürlüğüne düşkün, inatçı, cesur bir kadındı. Seramiğe 37 yaşında başlayan Füreya için sanat yapmak artık vazgeçilmez bir hayat kaynağı olmuştu. Sanatın her zaman iyileştirici ve dönüştürücü gücüne inandı.

1997 yılında 87 yaşında vefat etti Füreya. Hayatına dair daha derinlere dalmak isterseniz Ayşe Kulin’in kaleminden çıkan ve Füreya Koral’ın hayatını konulan romanı “Füreya”yı en kısa zamanda okumanızı öneririz.

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


  • 1
    emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
/mide-botoks-uygulamasi-op-dr-kemal-hunerli-roportaj-12708.html