Fikrini Paylaş Şirketini Kur

3 dakika okuma süresi

Fikrini Paylaş Şirketini Kur

Yepyeni bir sosyal girişim projesi daha bu yazımızda! Ayrıntılar Daha İyi Yaşam'da!

“Sosyal Değişim Laboratuvarı” ile Harika Fikirler Şirketlere Dönüşecek Toplumsal sorunlara çözüm olarak üretilen fikirleri başarılı birer sosyal girişime dönüştürmek için kurgulanan “Sosyal Değişim Laboratuvarı” 30 Mart’ta Özyeğin Üniversitesi Altunizade Kampüsü’nde başlıyor.

Özyeğin Üniversitesi, Toplum Gönüllüleri Vakfı ve JP Morgan işbirliğiyle başlatılan program ile Türkiye’de henüz yeni gelişen sosyal girişimcilik fikrini yaygınlaştırma, başarılı iş modelleri oluşturma, toplumsal sorunları çözme hedefi ile yola çıkmış ve sosyal bir iş modeli olan girişimcilerin bulunması hedefleniyor. Program sonunda finale kalan sosyal girişimciler toplam 31 Bin TL başlangıç sermayesi ve Girişim Fabrikası’ndan profesyonel iş geliştirme desteği alabilecek.

Türkiye’de İlk ve Tek

Türkiye’deki sosyal girişimci adaylarının sağlam temelli bir eğitim süzgecinden geçip çözüm önerilerini sürdürülebilir bir iş modeli ile yapılandırarak geliştirmelerine yardımcı olmak ve bu süreçte onların çeşitli ağlara, pazara ve finansmana erişmesini sağlamak amacıyla başlatılan Sosyal Değişim Laboratuvarı, Türkiye’de bir ilk olma özelliği taşıyor.

3 Finaliste Toplam 31 Bin TL Başlangıç Sermayesi ve Profesyonel İş Geliştirme Desteği

18-35 yaş arası gençlere yönelik hazırlanan hızlandırma programı için seçilen 10 sosyal girişimci adayı, 2 ay sürecek program dâhilinde Eğitim Kampı (30-31 Mart, 13-14 Nisan), İş Geliştirme Sunumları (17 Nisan, 2 Mayıs, 15 Mayıs) ve Jüri Değerlendirmesi (22 Mayıs) olmak üzere 3 ayrı aşamaya katılacak. Hızlandırma programı sonunda jüri tarafından seçilecek olan 3 finaliste toplam 31 Bin TL başlangıç sermayesi verilecek. Bunun yanında her finalist, dört aydan fazla bir süre Özyeğin Üniversitesi iş geliştirme programının bir parçası olarak Girişim Fabrikası’ndan ofis yeri, profesyonel hizmetler, mentorluk ve yatırıma erişim olanakları gibi ihtiyaçları olan desteği alabilecekler.

Başarılı Fikirler Şirketlere Dönüşebilir

Özyeğin Üniversitesi Girişimcilik Merkezi Direktörü İhsan Elgin konuyla ilgili olarak “Toplumsal sorunlara çözüm olacak harika fikirlere sahip insanlar var fakat bu fikirleri nasıl hayata geçirebileceklerini bilmiyorlar. Bizim temel amacımız bu insanlara gerekli bilgi ve beceriyi kazandırarak fikirlerinin başarılı birer sosyal girişim olmasını sağlamak. Özyeğin Üniversitesi Girişimcilik Merkezi’nde pek çok fikrin şirketlere dönüşmesi konusunda önemli çalışmalarımız oldu. Kurguladığımız Sosyal Değişim Laboratuvarı programı ile teknoloji girişimlerindeki başarılı çalışmaları sosyal girişimcilik alanına da uygulayıp başarılı örnekler çıkararak, bir sonraki nesle ilham vermelerini hedefliyoruz.” diye konuştu.

‘Etkin bir proje olacak’

J.P. Morgan Chase Bank Türkiye Ülke Direktörü Emre Derman “J.P. Morgan olarak yeni nesil girişimcilerin ve genel olarak girişimcilik ruhunun özendirilmesine büyük önem vermekteyiz. Toplumsal gelişime ve genç işgücünün hayata kazandırılmasına yönelik projelere destek olmaktan gurur duyuyoruz. Bu hedef doğrultusunda Toplum Gönüllüleri Vakfı ve Özyeğin Üniversitesi ile ortak olarak yürüttüğümüz Sosyal Değişim Laboratuvarının Türkiye’de toplumsal dönüşüme ivme kazandıracak, girişimcilik ruhunun gelişmesine olanak tanıyacak etkin bir proje olacağını düşünüyoruz.” dedi.

Sivil Toplum Kuruluşları da Başvurabilecek

2013’ün ikinci yarısında ise başvurular bu kez Sivil Toplum Kuruluşlarına açılacak ve bu STK’lardan gelecek olan mevcut ya da yeni sosyal iş fikirleri değerlendirmeye alınacak. Aynı şekilde Hızlandırma Programından geçecek olan STK temsilcilerinin, kendi çalışma alanlarına farklı bir bakış açısı kazanarak yeni projeleri sosyal girişim temelinde oluşturmaları ve program sonucunda seçilecek fikirlerin hayata geçirilmesi bekleniyor. Seçilecek 3 STK, yine 31 Bin TL’lik başlangıç sermayesi almaya hak kazanacak ve gerekirse profesyonel hizmetler, mentorluk ve yatırıma erişim desteklerinden faydalanabilecekler.

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı