Fazla Kilolarımdan Nasıl Kurtulabilirim?

1 dakika okuma süresi

Fazla Kilolarımdan Nasıl Kurtulabilirim?

Bu püf noktalar zayıflatıyor! Biraz azim biraz disiplin de şart tabii. Buyurun ayrıntılara;

Fazla kiloları olan hanımları hemen diyete sarılmaları doğru değil-miş! Az kalori almak metabolizmanızın yavaşlamasına sebep olarak kilo vermenize engel oluyor... Hal böyle olunca da diyet yapmanıza, belki saatlerce aç kalmanıza rağmen kilonuzda herhangi bir değişiklik meydana gelmiyor...

Metobolizma hızı: Yaşın ilerlemesiyle birlikte tabiat kanunu olarak metabolizma hızınız da yavalşıyor. “Metabolizmanın aşırı hızlı olması da yavaş olması da problemdir. Hızı ve büyüklüğü öncelikle vücut bileşimlerine  yağ-kas oranına bağlıdır. Yağ oranı artıp kas oranı azaldıkça yavaşlama meydana gelir.

Ekmeği kesmeyin! : Yediğiniz bir besinin yağdan gelen oranın yüksek olması gereksiz enerji alımına neden olduğunu aktaran Küçük “Vücuttaki yağ kütlesindeki artış giderek metabolizmayı yavaşlatır. Karbonhidratsız olmaz: Ekmeği kesmek yapılan büyük hatalardan biridir. Tahıllı ekmekler, kan şekerini dengeleyerek acıkmamızı engelliyor!

Bol su için! : Kilo vermede suyun önemi büyük. Bedeninizin işlevselliğini devam ettirebilmesi için suya ihtiyaç duyar. Hatta hafif susuz iseniz metabolizmanız yavaşlayabilir. Yapılan bir çalışmada günde 8 bardak su içen kişilerin vücutlarının yakmış olduğu kalorinin 4 bardak içenlere göre daha fazla olduğu gösterilmiştir. Gün içerisinde alınan sıvı miktarına taze sebze ve meyvelerinde katkı sağladığını unutmadan bunları da günlük beslenme programınızda bulundurmanız önemlidir. 

Sizde bu püf noktalar ile sağlıkla kilo vermek istemez misiniz?

Not: Gebze Medical Park Hastanesi Uzman Diyetisyenlerinden Aslıhan Küçük'ün bilgilerinden derlenmiştir.

Editörün Seçimi : Kadınlar Kulübü TV - Beslenme & Diyet 

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


  • emoji
  • emoji
  • 1
    emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
/coldprocess-teknigi-ile-dogal-zeytinyagli-sabun-yapimi-12662.html